Mrazová kotlina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Příkladem mrazové kotliny je Jezerní slať na Šumavě

Mrazová kotlina je místo, kam kvůli terénní nerovnosti gravitačním efektem ze svahů stéká a hromadí se studený vzduch, který je těžší než teplý. Gravitační stékání studeného vzduchu po svazích se nazývá katabatický vítr, a dochází k němu za všeobecně bezvětrných a jasných nocí v údolích nebo na skloněném terénu.[1] Studený vzduch kotlinu zalije a vytvoří tzv. jezero studeného vzduchu[2], a pokud nemají sluneční záření ani vítr dostatečnou intenzitu, nepromíchá se s teplejším vzduchem, který je výše. Vytvoření jezera se prozrazuje – po ochlazení vzduchu na rosný bod – nevysokou přízemní mlhou, která může později stoupat. Na dně mrazové kotliny pak vrstva studeného vzduchu dosahuje několika metrů nebo i více. Studený vzduch v kotlině může setrvávat téměř bez pohybu několik dní. Mrazové kotliny mohou mít podobu ledovcového kotle, zploštělého a mělkého údolí a podobně. V mrazových kotlinách se v zimním období vyskytují extrémní mrazy, mrzne tu občas i v létě, zejména za jasných a klidných nocí, čímž je myšlena teplota ve výšce dva metry nad zemí, nikoli pouhý přízemní mráz. Ke vzniku mrazových epizod dochází v průběhu radiačního typu nočního počasí, kdy se přízemní vrstva vzduchu rychle ochlazuje a zaplňuje kotlinu.

Výskyt mrazových kotlin[editovat | editovat zdroj]

Mrazové kotliny se vyskytují ve všech horských oblastech, především na zarovnaných površích náhorních plošin pod horskými vrcholy a hřebeny, v uzavřených mělkých údolích nebo téměř uzavřených přírodní či umělou překážkou. Četný výskyt mrazových kotlin je v Alpách, Karpatech či pohořích Balkánského poloostrova.

V Česku k mrazovým kotlinám patří Jizerka v Jizerských horách, Jezerní slať, Rokytská slať, Luzenské údolí[3] a Horská Kvilda na Šumavě, Šindelová v Krušných horách[4], Adršpašské a Teplické skály (soutěska Sibiř).[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DVOŘÁK, Petr. Jak vznikají velké mrazy. infomet.cz [online]. 30.1.2012. Dostupné online. 
  2. JŮZA, Pavel. Mrazové kotliny a mrazy v létě. infomet.cz [online]. 8.9.2010. Dostupné online. 
  3. Mrazová kotlina Luzenského údolí na Šumavě modeluje stromy. Regiony [online]. 2014-06-27 [cit. 2019-09-21]. Dostupné online. (česky) 
  4. TŘEČEK, Čeněk. Mrazové kotliny plní studený vzduch, mrznout tu může i v létě. iDnes.cz [online]. 30.1.2012. Dostupné online. 
  5. MUŽÍKOVÁ, Jiřina. Adršpašské skály ukrývají jedno z nejchladnějších míst v zemi. Mrazovou kotlinu. rozhlas.cz [online]. 5.3.2015. Dostupné online.