Mravenci (kniha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Mravenci
Autor Bernard Werber
Původní název Les Fourmis
Země Francie
Jazyk francouzština
Žánry sci-fi román a román
Vydavatel Le Livre de poche
Datum vydání 1991
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mravenci je sci-fi kniha od francouzského autora Bernarda Werbera (v originále Les Fourmis) z roku 1991. Byla přeložena do 30 jazyků a prodalo se jí více než 2 miliony výtisků. Je to první část trilogie, další díly se jmenují Den mravenců a Revoluce mravenců.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj začíná jako dva paralelní příběhy, jeden ve světě lidí (v Paříži) a druhý ve světě mravenců (v parku poblíž Paříže) a odehrává se na začátku 21. století. Hlavní lidský hrdina zdědí dům a zároveň provokativní vzkaz jako dědictví po nedávno zesnulém strýci, který svůj život zasvětil zkoumání mravenců. Začne pátrat po životě a záhadných aktivitách svého strýce a rozhodne se prozkoumat sklep domu, ze kterého se už nevrátí. To samé se stane i dalším lidem, kteří se po něm vydají pátrat.

Hlavní hrdina ze světa mravenců je samec, který jako jediný přežije návrat z expedice, kdy ostatní členové byli zabiti záhadným předmětem, který udeřil z výšky. Má za to, že útok provedla kolonie nepřátelských mravenců tajnou zbraní a pokouší se vše říci královně a zorganizovat výpravu, která by zjistila, co se stalo. Nicméně v mraveništi ho začnou pronásledovat tajemní mravenci, kteří ho chtějí kvůli jeho znepokojivé zkušenosti zlikvidovat. Jak se příběh odvíjí, tak jak lidi, tak mravenci se podílejí na náročných akcích, včetně války mezi mravenčími koloniemi a objevují se i další záhady.

Popisy mravenčí morfologie, chování a sociální organizace, jakož i jejich vzájemné vztahy s jinými druhy jsou poutavě, podrobně a vědecky popsané, i když Werber značně přehání komunikační schopnosti mravenců. Na závěr se obě dějové linie spojí, kdy vyjde najevo, že strýc se naučil s mravenci komunikovat a že lidi uzavření ve sklepě, z kterého se nejde dostat, jsou závislí na potravě, kterou jim poskytují mravenci.