Most přes Velký Belt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Most přes Velký Belt
Most přes Velký Belt
Most přes Velký Belt
Základní údaje
StátDánskoDánsko Dánsko
PřesVelký Belt
Otevřen14. června 1998
Souřadnice
Parametry
Délka18 km
Mapa
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Most přes Velký Belt, dánsky Storebæltsbroen, je visutý most, překonávající průliv Velký Belt mezi městy Korsør a Nyborg a spojující tak dva největší dánské ostrovy, Sjælland a Fyn.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Spojení přes Velký Belt, dlouhé 18 km, bylo dokončeno v roce 1998 a zahrnuje čtyřproudou dálnici a dvoukolejnou železniční trať. V západní části z ostrova Fyn na ostrůvek Sprogø, ležící uprostřed úžiny, vedou dálnice i železnice paralelně po nízkém (světlost 18 m) 6 611 m dlouhém mostě, pod východní část úžiny se železnice zanořuje do dvojitého podmořského tunelu, zatímco silnice ji překonává velkolepým visutým mostem, dlouhým 6 790 m.

S rozpětím hlavního pole 1 624 m jde v současnosti o třetí nejdelší visutý most na světě (po mostě Akaši-Kaikjó v Japonsku a mostě Xihoumen v Číně).

Mostovka je široká 31 m a hlavní pole má světlou výšku 65 m, takže umožňuje proplout i největším námořním lodím. Každý den přes Velký Belt projede kolem 24 000 aut.

S výškou pilířů 254 m je nejvyšším mostem Dánska.

Nehody[editovat | editovat zdroj]

Při stavbě mostu zemřelo při pracovním úrazu 7 lidí.[1]

Dne 2. ledna 2019 došlo na mostě k železniční nehodě, během níž zemřelo 8 lidí.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PETERSEN, Kåre. Danish building and construction sites are hazardous workplaces [online]. Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek, 1997-04-27 [cit. 2019-01-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Železniční neštěstí na mostě v Dánsku: Obětí je už osm. Novinky.cz [online]. 2019-01-03 [cit. 2019-01-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]