Přeskočit na obsah

Monkey's Audio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Monkey’s Audio
Přípona souboru.ape .apl
Poslední verze(6.14 / 18 March 2021)
Typ formátukomprese zvuku
Websitewww.monkeysaudio.com

Monkey’s Audio je typ audio kódování (také známý jako kodek APE nebo MAC[1]) používaný pro digitalizaci zvuku. Jedná se o bezztrátový audio kodek, který je oficiálně distribuován v podobě softwaru pro Microsoft Windows a také ve formě zásuvných modulů pro multimediální přehrávače. Soubory Monkey’s Audio mají přípony .ape pro ukládání audio a .apl pro ukládání metadat.

Výsledná velikost souborů Monkey’s Audio bývá větší oproti ztrátovému kodeku. Obvykle je to téměř dvakrát větší než soubor MP3 s přenosovou rychlostí 320 kbit/s. Monkey’s Audio dosahuje lepší než průměrné snížení komprese ve srovnání s jinými bezztrátovými formáty jako FLAC (která se pohybuje mezi 30% a 60%).

Úrovně komprese zvuku, které Monkey's Audio v současné době používá, jsou:

  • Rychlá (přepínač režimu: - c1000).
  • Normální (přepínač režimu: - c2000).
  • Vysoká (přepínač režimu: - c3000).
  • Extra vysoká (přepínač režimu: - c4000).
  • Šílená (přepínač režimu: - c5000).

Podporované platformy  

[editovat | editovat zdroj]

Oficiálně software je distribuován pro Microsoft Windows a také ve formě zásuvných modulů pro multimediální přehrávače[2].

Monkey's Audio je také podporován na Linuxu a macOS pomocí JRiver Media Center nebo Plex.

Verze dekodéru Monkey's Audio s licencí GPL byla nezávisle napsána pro Rockbox a zahrnuta do ffmpeg[3].

K dispozici je řada bezplatných zásuvných modulů, které umožňují přehrávání .ape souborů na softwarových přehrávačích médií. Populární software jukebox (s příslušným plug-inem) zahrnuje Windows Media Player, Foobar2000, Winamp a Media Player Classic.

Licenční smlouvu je možné najít na oficiálním webu. Monkey's Audio je zcela zdarma pro osobní, vzdělávací nebo komerční použití. Přestože byl software důkladně otestován, autor v žádném případě nenese odpovědnost za škody způsobené chybami nebo zneužitím.[4]

  1. SCENE, Mark Harris Writer Mark Harris is a former writer for Lifewire who wrote about the digital music; UNDERST, Streaming Music Services in an Easy to; HARRIS, no-nonsense manner our editorial process Mark. What Format is a File Ending in APE?. Lifewire [online]. [cit. 2021-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Monkey's Audio - a fast and powerful lossless audio compressor. monkeysaudio.com [online]. [cit. 2021-04-13]. Dostupné online. 
  3. Bug #119412 “[needs-packaging] mac” : Bugs : Ubuntu. Launchpad [online]. [cit. 2021-04-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Monkey's Audio - a fast and powerful lossless audio compressor. monkeysaudio.com [online]. [cit. 2021-04-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]