Přeskočit na obsah

Mondorf-les-Bains

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mondorf-les-Bains
Mondorf-les-Bains – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška191 m n. m.
StátLucemburskoLucembursko Lucembursko
Mondorf-les-Bains
Mondorf-les-Bains
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha13,7 km²
Počet obyvatel5 432 (2024)[1]
Hustota zalidnění397,7 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.mondorf-les-bains.lu
E-mailinfo@mondorf-les-bains.lu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mondorf-les-Bains (lucembursky Munneref, německy Bad Mondorf) je lázeňské město v Lucembursku. Leží v kantonu Remich v jihovýchodní části země a žije v něm přibližně 2 800 obyvatel.

Lokalitu obývali již Keltové a Římané zde zřídili pevnost chránící významnou cestu z Met do Trevíru. Název městečka je odvozován od Muominy, neteře Karla Velikého. V roce 1769 byla dohodnuta hranice mezi Francií a Habsburským Nizozemím na říčce Gander a původní Mondorf tím byl rozdělen na lucemburskou (pozdější Mondorf-les-Bains) a francouzskou část (pozdější Mondorff v departementu Moselle).[2]

V roce 1841 zde byly objeveny termální prameny, které léčí poruchy zažívání. V roce 1847 vzniklo první lázeňské zařízení a roku 1886 byly lázně zestátněny. Staly se populárním rekreačním střediskem a vznikly zde četné secesní vily, které navrhl architekt Eugène Fichefet. K lázeňskému areálu patří park o rozloze přes čtyřicet hektarů s oranžerií.[3] V roce 1945 v místním Palace Hotelu vznikl Camp Ashcan, kde byli internováni nacističtí váleční zločinci v čele s Hermannem Göringem.[4]

V roce 1910 v Mondorfu vzlétlo první letadlo na lucemburském území.[5] Na památku události bylo v roce 2012 otevřeno letecké muzeum. Před muzeem se nachází busta Jurije Gagarina.

K dalším památkám patří , kostel sv. Michaela a synagoga.[6] Na náměstí se nachází kašna se sochou myšky Ketti, postavy z knih místního rodáka Augusta Liesche. Je zde v provozu jediné kasino v Lucembursku. Ve městě se rovněž vyrábí šumivé víno, které má chráněné označení Crémant de Luxembourg.

Mondorf-les-Bains je centrem stejnojmenné obce, která má rozlohu 13,6 km² a přibližně 5 000 obyvatel. Patří k ní tři sídla: Mondorf-les-Bains, Altwies a Ellange.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. STATEC. Dostupné online. [cit. 2024-05-25].
  2. Flags of the World Dostupné online Archivováno 14. 1. 2022 na Wayback Machine.
  3. Visit Moselle Dostupné online Archivováno 22. 3. 2022 na Wayback Machine.
  4. Luxembourg Times Dostupné online
  5. The First Air Race Dostupné online
  6. JGuideEurope Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]