Modrá laguna (geotermální lázně)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Panorama

Modrá laguna (islandsky: Bláa lónið, anglicky: Blue Lagoon) jsou geotermální minerální lázně, nacházející se v lávových polích u města Grindavík na poloostrově Reykjanes v jihozápadní části Islandu. Leží zhruba 13 kilometrů od mezinárodního letiště v Keflavíku a 39 kilometrů od hlavního města Reykjavíku.

Jedná se o významnou islandskou turistickou atrakci, která je mimo cestovní ruch využívána k léčebným účelům (balneoterapie). Teplé vody laguny (cca 37–39 °C) jsou totiž bohaté na minerály, jako je oxid křemičitý a síra, a koupání je tak vhodné pro lidi trpící kožními nemocemi, jako je lupénka.[1]

Laguna je napájena vodou z nedaleké geotermální elektrárny Svartsengi, která je obnovována každé dva dny. Přehřátá voda vyvěrající z podzemí je využívána k roztočení turbín, které vyrábí elektrickou energii. Po průchodem turbínami prochází pára a horká voda tepelným výměníkem, který zajišťuje horkou vodu pro město. Voda, která projde celým tímto systémem následně putuje do laguny, kde je využívána k rekreačním a léčebným účelům.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blue Lagoon (geothermal spa) na anglické Wikipedii.

  1. Iceland Has Power to Burn [online]. Newsweek [cit. 2010-09-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]