Moštárna Hostětín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moštárna Hostětín s.r.o.
Hostětín, moštárna.jpg
Základní údaje
Právní forma s.r.o.
Zakladatel Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat
Sídlo Hostětín, Česko Česká republika
Adresa sídla Hostětín 4, 687 71, Česko
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnosti výroba biopotravin
Produkty Hostětínský mošt
Hostětínský sirup
Kalvádos
Identifikátory
Oficiální web www.mostarna.bio
IČO 26896869
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moštárna Hostětín s.r.o. je podnik, který vyrábí ovocné šťávy a sirupy v biokvalitě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Moštárna v Hostětíně vznikla díky spolupráci s lucemburskou nadací Hëllef fir d´Natur v rámci projektu na záchranu starých a krajových odrůd, tradičního ovocnářství a posílení ekonomické soběstačnosti regionu za finanční podpory lucemburského ministerstva životního prostředí.

Moštárna byla vybudována v letech 1999–2000 rekonstrukcí bývalé stodoly v zemědělské usedlosti, kterou v roce 1998 zakoupila Nadace Veronica.

První lisování a stáčení jablečného moštu proběhlo v září 2000. Od první sezóny provozovalo moštárnu Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat. To v červnu 2003 založilo stejnojmennou obchodní společnost, která převzala od září 2003 provoz. V dubnu 2011 změnila společnost název obchodní firmy na Moštárna Hostětín s.r.o.[1]

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Moštárna vyrábí a dodává na domácí trh ovocné šťávy a sirupy. V prvních letech byl sortiment výrobků omezený na jablečný mošt, později přibyly míchané ovocné nápoje a bylinné sirupy s třtinovým cukrem. Biopotraviny tvoří přibližně 90% obratu firmy.

Environmentální a sociální přínosy[editovat | editovat zdroj]

Moštárna využívá sluneční energii na ohřev teplé vody[2] a na výrobu elektřiny. Díky zpracování ovoce z blízkého okolí (především od ekologických zemědělců) je moštárna příkladem podniku, který podporuje místní ekonomiku. [3][4]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Za moštárnou stojí téměř dvě stě let stará roubená sušárna ovoce, kterou obklopuje ovocný sad s krajovými ovocnými odrůdami. V prvním ročníku soutěže Česká biopotravina roku získal hlavní ocenění bio-jablečný mošt z hostětínské moštárny. 22. března 2010 navštívil moštárnu a ochutnal její výrobky princ Charles[5] [6][7]. V záříjovou neděli kolem svátku sv. Václava se na moštárně a v celé obci koná Jablečná slavnost. Autorem vizuálního stylu (logo, etikety) je brněnský výtvarník Rostislav Pospíšil.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]