Mošava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o typu individuálně organizovaných zemědělských osad v dnešním Izraeli. O typu družstevně organizovaných osad pojednává článek mošav.
Celkový pohled na mošavu Jokne'am
Letecký pohled na bývalou mošavu (nyní místní rada) Javne'el

Mošava (plurál Mošavot; hebrejsky מושבה‎, plurál מושבות‎, doslova „kolonie“, anglicky Moshava) je typ menšího zemědělského sídla v Izraeli. Na rozdíl od mošavů a kibuců jde o čistě individuální typ osídlení, bez kolektivních forem hospodaření.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Mošavot jsou nejstarším sídelním typem novověkého židovského osidlování Palestiny. Byly zřizovány již během První aliji pro nově zakládané zemědělské osady v pobřežní nížině koncem 19. století. Jako mošava tak byly ustaveny obce Chadera, Netanja, Petach Tikva, Rišon le-Cijon nebo Rechovot. Tyto původně zemědělské vesnice se ovšem postupně během 20. století proměnily v městská sídla.[1] Mnohé z těchto osad byly spojeny s aktivitami barona Edmonda Jamese de Rothschilda. Nejstarší z těchto prvních osad Petach Tikva je nazývána „Matkou Mošavot“. Zakládání mošavot pokračovalo až do 30. let 20. století, ale v té době začaly u nově vznikajících zemědělských sídel převládat jiné formy – mošav a kibuc. Po vzniku státu Izrael v roce 1948 nebyla mošava uznána jako oficiální forma v kategorizaci sídel. Mnohé z mošavot se tak formálně změnily na místní rady, tedy malá města. Teprve v 80. letech 20. století vznikla první nová mošava, a to vesnice Kidmat Cvi na Golanských výšinách.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Moshava na anglické Wikipedii a מושבה na hebrejské Wikipedii.

  1. Israel Pocket Library - Society. Jeruzalém: Keter Books, 1974. Dostupné online. ISBN 0-7065-1323-1. S. 63. (anglicky) 
  2. קדמת צבי [online]. golan.org.il [cit. 2009-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-08-20. (hebrejsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]