Mistr ženských polopostav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mistr ženských polopostav
Narození 16. století
Úmrtí 16. století
Povolání malíř
Významná díla Madonna and child
The judgement of Paris
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Tři mladé ženy provozují hudbu se šaškem

Mistr ženských polopostav je moderní označení pro dnes neznámého malíře nebo spíš malířskou dílnu působící v 16. století. Toto jméno se poprvé objevilo v 19. století pro identifikaci autora díla, které zahrnovalo 67 obrazů, od té doby mu bylo přisouzeno dalších více než 40 děl.

Charakteristika děl[editovat | editovat zdroj]

Celé dílo je zřejmě produktem velké malířské dílny, která se specializovala na menší obrazy polopostav mladých aristokratických dam. Dámy provozují různé činnosti, jako je čtení, psaní nebo hraní na hudební nástroje, a jsou obvykle umístěny v dřevem obloženém interiéru nebo proti neutrálním pozadí. Některé ženy jsou zobrazeny s nádobou na mast, atributem Máří Magdalény. Mistru ženských polopostav se také připisuje několik obrazů na mytologická témata a napodobenin ustálených kompozic, např. ukřižování, ukládání do hrobu, Marie Sedmibolestné, sv. Jeronýma a sv. Lukrécie.[1]

Autorova identita[editovat | editovat zdroj]

O identitě Mistra, místě jeho působení ani období jeho tvorby nepanuje shoda. Jako místa, kde mohla dílna působit, byla vytipována města Antverpy, Bruggy, Gent, Mechelen, ale také francouzský dvůr. Tvořit mohl na počátku, stejně jako na konci 16. století, častěji se ale předpokládá, že tvořil na počátku 16. století.[2]

Podobenství o marnotratném synovi

Někteří umělečtí historikové tvrdí, že Mistr musel pracovat v Antverpách nebo Mechelenu ve 20. a 30. letech 16. století, jelikož jeho krajiny jsou podobné těm od Joachima Patinira a ženské postavy se podobají dílům Bernarda van Orleye. Jiní autoři ale pro změnu vypozorovali podobnost mezi dílem Mistra a umělců z BruggAmbrosia Bensona a Adriaena Isenbranta.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Master of the Female Half-Lengths na anglické Wikipedii.

  1. SCHMIDT, Hans M. Grove Art Online [online]. Oxford University Press, [2016] [cit. 2016-02-23]. Kapitola Masters, anonymous, and monogrammists. Dostupné online na http://www.oxfordartonline.com/ po přihlášení. (anglicky) 
  2. Explore : Master of the Female Half-Lengths [online]. Den Haag: RKD Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis [cit. 2016-05-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NERUDOVÁ, Magdalena. Ženské akty v malbě nizozemských renesančních mistrů : Interpretace děl z českých sbírek. Praha: Univerzita Karlova v Praze : Katolická teologická fakulta, 2015. Dostupné online. S. 50–52. Bakalářská práce. 
  • NEUMANN, Jaromír. Obrazárna Pražského hradu : soubor vybraných děl. Praha: Academia, 1966. S. 184–186. 
  • Slovník světového malířství. Praha: Odeon : Artia, 1991. ISBN 80-207-0023-4. S. 466–467. 
  • STERLING, Charles; AINSWORTH, Maryan W; TALBOT, Charles, aj. Fifteenth- to eighteenth-century European paintings in the Robert Lehman Collection : France, Central Europe, the Netherlands, Spain, and Great Britain. New York: Metropolitan Museum of Art, 1998. Dostupné online. 
  • VACKOVÁ, Jarmila. Nizozemské malířství 15. a 16. století : československé sbírky. Praha: Academia, 1989. ISBN 80-200-0206-5. S. 97. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]