Joachim Patinir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joachim Patinir
Joachim Patinir by Aegidius Sadeler II.jpg
Narození 1480
Dinant
Úmrtí 5. října 1524 (ve věku 43–44 let)
Antverpy
Povolání malíř
Významná díla Landscape with Charon Crossing the Styx
Tentation de saint Antoine
Repos pendant la fuite en Égypte
Ovlivněný Lieven van Lathem
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joachim Patinir nebo Patinier či Patenier (asi mezi 1475 a 1480 v okolí Dinantu – asi 5. října 1524 Antverpy) byl vlámský malíř a kreslíř.

O jeho životě se ví málo. První zmínka pochází z roku 1515, kdy byl přijat do antverpského malířského Cechu sv. Lukáše. Roku 1520 se Patinir setkal s Dürerem, který ho chválil jako dobrého krajináře (což je první známý výskyt malířského termínu krajinář). Pravděpodobně byl strýcem malíře Herriho z Dinantu, jehož styl ovlivnil.

Patinir přispěl k rozoji malířského stylu zvaného Weltlandschaft, založeného na panoramatickém znázornění fantastických krajin, vůči nimž se lidské postavy jeví malé. Byl silně ovlivněn Hieronymem Boschem a spolupracoval s Quentinem Massysem, s nímž pravděpodobně vytvořili společně některé obrazy, dnes připisované jednomu z nich.

K jeho známým dílům patří Krajina se sv. Jeronýmem (Madrid, Prado), Kristův křest (Vídeň, Uměleckohistorické muzeum), Pokušení sv. Antonína (Prado) nebo Útěk do Egypta (Antverpy, Koninklijk Museum voor Schone Kunsten).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]