Ministerstvo pošty (Bělehrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ministerstvo pošty
Základní informace
ArchitektMomir Korunović
Poloha
AdresaStari Grad, SrbskoSrbsko Srbsko
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ministerstvo pošty (srbsky v cyrilici Министарство поште, v latince Ministarstvo pošte) je veřejná budova v srbské metropoli Bělehradu, původně sloužící pro potřeby uvedeného ministerstva. Nachází se jihovýchodně od centra města, na rohu ulic Palmotićeva a Majke Jevrosime, nedaleko paláce parlamentu. Od začátku 21. století je budova kulturní památkou. V současné době zde sídlí poštovní muzeum a státní agentura pro elektronické a poštovní komunikace.

Monumentální pětipatrový palác vznikl v závěru 20. let 20. století podle návrhu srbského architekta Momira Korunoviće. Na rozdíl od většiny tehdy budovaných vládních paláců však tento vznikl mimo hlavní třídy rozšiřující se metropole jugoslávského království. Budova ministerstva byla budována v letech 19271930.[1] Nápadná fasáda s dekorativními prvky vychází z tradiční lidové architektury Balkánu; často se objevují sdružená okna, oblouky a další dekorativní prvky. Nad hlavním vchodem jsou umístěny dvě sochy, jejichž autorem byl Stamenko Đurević.[2] Horní část fasády je rovněž zdobená, a to různými středověkým symboly.

V době dokončení se jednalo o největší administrativní stavbu v Bělehradě[3], kterou zůstala až do 30. let, ji o tento primát připravily další ministerské paláce.

Na počátku 21. století byla provedena komplexní rekonstrukce fasády objektu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]