Mincmistrovský sklep

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mincmistrovský sklep
Sklepení ze 13. století
Sklepení ze 13. století
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Město Brno
Adresa Panenská, Brno
Zakladatel TIC Brno
Založeno 2010
Zaměření Historie města Brna a jeho mincovnictví
Vyhledávané exponáty Poklad mincí
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mincmistrovský sklep je součást historického brněnského podzemí, nachází se pod Dominikánským náměstím v historickém jádru Brna. Vstup na výstavu je z ulice Panenské.

„Sklepení domu mincmistrů“ bylo objeveno v roce 1999 při průzkumu brněnského podzemí. Veřejnosti byl objekt zpřístupněn v roce 2010, v rámci projektu „Zpřístupnění brněnského podzemí“ a to mimo jiné jako kulturní atrakce s několika stálými expozicemi a na místě prováděnou strojní ražbou pamětních medailí k otevření tří částí podzemí 2010 -Mincmistrovský sklep, 2011 - Labyrint pod Zelným trhem, 2012 - Kostnice u sv. Jakuba a od 2016 Moravští Lucemburkové; Razí ji zde mincmistr „Bruno“ od čtvrtku do pondělí. Celý prostor se rozkládá převážně pod budovou Nové radnice, někdejšího sídla zemské správy na Moravě. Klenba původního historického sklepa domu mincmistrů leží pouhých 60 cm pod dlažbou Dominikánského náměstí, sklep sloužil královskému mincmistrovi jako sklad surovin a nových mincí před vpuštěním do oběhu, tedy samotná ražba mincí probíhala na jiných místech v Brně, ale ne přímo ve sklepě. Součástí expozice jsou také zachované fragmenty zdemolované Královské kaple, která na náměstí stála do roku 1908. Ruční ražbu pamětní medaile „brněnského groše“ provádí "mincmistr Bruno" ve vstupní hale. Ačkoli historie ražby mincí v Brně se datuje až do 11. století, "brněnský groš" není replikou žádné z historických mincí ražených ve středověkém Brně.


Vystavené mince[editovat | editovat zdroj]

 • Společná ražba bratrů Konráda I. a Oty I (1055-1061), která je nejstarším brněnským denárem.
 • Denár fenikového typu z doby mincmistra Bruna (1234-1239).
 • Moravská hřivna (13. století) Váhová jednotka 280 gramů, z níž bylo raženo 480 stříbrných denárů.
 • Denárový peníz mincovna Brno (14. století).
 • Denárový haléř, Jošt, moravský markrabě (1375-1411) mincovna Brno.
 • Pražský groš s kontramarkou města Brna Václav IV. (1378-1419).
 • Jednostranný kruhový peníz se šachovanou orlicí 2. polovina 15. století město Brno.
 • Jednostranný kruhový peníz s orlicí a písmenem Z 2. polovina 15. století město Znojmo.
 • 12 krejcar 1620 mincovna Brno mincmistr Hanuš Pecz moravské evangelické stavy (1619-1621).
 • 25 dukát 1620 zlatý odražek z tolarových razidel mincovna Olomouc, mincmistr Kryštof Cantor moravské evangelické stavy (1619-1621).
 • 24 krejcar 1622, tzv. mince kiprová Ferdinand II. (1619 - 1637) mincovna Brno de Witteho konsorcium Nehodnotná mince, ražená v letech 1621-1623.
 • 2 tolar (klipa) 1624, tzv. mince dobrého zrna mincovna Brno mincmistr Kryštof Wohnsiedler, Hodnotná mince, ražená od konce roku 1623.
 • Tolar 1624, František Dietrichstein, kardinál a biskup olomoucký (1599-1636).
 • POKLAD Z DOMU PÁNŮ Z FANALU (rekonstrukce dle dochovaných údajů) Tolary Marie Terezie, 20 krejcary, 1/2 krejcary.


Pražské groše, Denárové peníze a Denárové haléře

Seznam místností[editovat | editovat zdroj]

 • Vstupní hala
  Vstupní hala s faksimiliemi dokumentů
  s výstavou mincí, faksimiliemi  městského privilegia, které Václav I. v roce 1243 udělil brněnským měšťanům, pokladem z domu pánů z fanalu z roku cca 1800 a ruční ražbou pamětní medaile. Tato místnost se před vybudováním výstavy používala jako sklad archivních dokumentů města Brna.
 • Kinosál s filmy podle výběru o Brně i Moravě v Češtině, Angličtině, Němčině, Francouzštině a Ruštině
 • Polyekrán sál s video prezentací brněnských památek, kulturních a sportovních akcí během roku.
 • Místnost představující osudy královské kaple
 • Místnost o  Dominikánském náměstí.
  Vystavené archeologické nálezy
  Původně rybný trh se zbožím  z příměstských rybníků, ale i ryby dovážené z přímořských oblastí. Vedle kaprů, štik, parem, okounů a úhořů, kteří se kupovali vcelku, to byli i sumci a lososi prodávaní po částech, oblíbení slanečci a ústřice potom na míru a počet. Tržiště uzavírala ulice na Horní trh, které se říkalo „Za radnicí” (dnešní Mečová), kde se na nároží nacházela Moravská zemská mincovna. V  dominikánském kláštře se od 14. století scházely městské sněmy a konaly soudy moravské zemské šlechty. Reformy císaře Josefa II. zasáhly velmi hluboko do všech odvětví zemské i státní správy. Zřizování nových úřadů, rušení klášterů a zásadní změny v soudnictví poznamenaly i další osud Zemského domu. Zemský dům, byl  předán vojenské oděvní komisi. Dominikánům bylo oznámeno zrušení kláštera, jejich knihovna byla zapečetěna a klášterní statky propadly náboženskému fondu. Poslední převor Alexius Gallé dostal na výživu každého člena konventu 40 krejcarů denně a čtyřicet pět mnichů opustilo místa, kde jejich řád působil více než pět set let. Ihned po jejich odchodu se do všech prostor nastěhovalo vojsko.
 • Přístupová  chodba pod náměstí
  Přístupová  chodba  pod náměstí vybudována v roce 1999 s historickou studnou ze 13. století která byla zasypána ve století 15.
 • Sklepení domu mincmistrů“  Sklepení bylo původně přístupné schodištěm v jeho severní části. Obvodové zdivo sklepa a jeden z nosných cihlových pasů pochází ze závěru 13. století stejně jako zazděná osvětlovací okénka, nika a vstup v severní stěně. Výraznou změnou prošel sklep až na počátku novověku, kdy byl původně plochý trámový strop nahrazen cihlovou klenbou. V místě původního schodiště byla navržena přístupová chodba napojená na suterén Nové radnice, který je vzdálen pouhých 7 m. Tímto propojením vznikla možnost využít nalezené prostory ke zřízení městského lapidária, kde by byly umístěny gotické kamenné fragmenty ze zničené Královské kaple.


Ukázka ražby na balanciéru
Brno, Mincmistrovský sklep (3).jpg
Gotická okna Královské kaple, žebra a katapultovací kouleExterní odkazy[editovat | editovat zdroj]