Miloš Obilić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Miloš Obilić
Narození1350
Úmrtí28. června 1389 (ve věku 38–39 let)
Kosovo pole
NárodnostSrbové
Povolánívoják
Nábož. vyznáníSrbská pravoslavná církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miloš Obilić (Милош Обилић, také podle některých zdrojů i Miloš Kobilić) (1350–červen 1389) byl srbský rytíř v dobách středověku, často vzpomínaný v srbské epické poezii.

Nejznámější je jeho úloha, jako rytíře, který zavraždil tureckého sultána Murada I. v bitvě na Kosově poli. Sloužil ve službách tehdejšího knížete Lazara Hrebeljanoviće, první historická zmínka o něm se objevuje v dodatečných (o několik století) záznamech o Bitvě u Pločniku, které se účastnil a ve které byl raněn. V národních epických písních i legendách je Miloš oslavován jako hrdina s nadpřirozeným původem i silami (jeho matka je zde označována jako víla a jeho otec jako drak). Svoji velkou sílu Miloš získal od kobylího mléka, podle které získal také i svoji přezdívku – Kobilić nebo Kobilović). Měl také mimořádného koně, který nesl jméno Ždral. Jeho bratři byli Milan Toplica a Ivan Kosančić a jeho žena byla Mara, dcera knížete Lazara Hrebeljanoviće.

Podle nejpopulárnější verze slavné legendy 15. června[1], během bitvy na Kosově poli, přišel Miloš – vydávající se za přeběhlíka na tureckou stranu – do osmanského tábora. V nejvhodnější chvíli zde potkal sultána a smrtelně jej ranil nožem. Podle tureckých zdrojů z této doby Sultán Murad padl po bitvě, když jej Obilić, předstírající mrtvého ve chvíli, kdy se sultán přiblížil, zabil zblízka nožem. Za to byl o den později popraven.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Miloš Obilić na srbské Wikipedii.

  1. 15. června podle juliánského kalendáře. Podle gregoriánského 28. června, ale tento posun se té doby netýká, byl schválen až 1582.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]