Miloš Obilić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Miloš Obilić
Narození1350
Úmrtí28. června 1389 (ve věku 38–39 let)
Kosovo
NárodnostSrbové
Povolánívoják
Nábož. vyznáníSrbská pravoslavná církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miloš Obilić (Милош Обилић, také podle některých zdrojů i Miloš Kobilić) (1350–červen 1389) byl srbský rytíř v dobách středověku, často vzpomínaný v srbské epické poezii.

Nejznámější je jeho úloha, jako rytíře, který zavraždil tureckého sultána Murada I. v bitvě na Kosově poli. Sloužil ve službách tehdejšího knížete Lazara Hrebeljanoviće, první historická zmínka o něm se objevuje v dodatečných (o několik století) záznamech o Bitvě u Pločniku, které se účastnil a ve které byl raněn. V národních epických písních i legendách je Miloš oslavován jako hrdina s nadpřirozeným původem i silami (jeho matka je zde označována jako víla a jeho otec jako drak). Svoji velkou sílu Miloš získal od kobylího mléka, podle které získal také i svoji přezdívku – Kobilić nebo Kobilović). Měl také mimořádného koně, který nesl jméno Ždral. Jeho bratři byli Milan Toplica a Ivan Kosančić a jeho žena byla Mara, dcera knížete Lazara Hrebeljanoviće.

Podle nejpopulárnější verze slavné legendy 15. června[1], během bitvy na Kosově poli, přišel Miloš – vydávající se za přeběhlíka na tureckou stranu – do osmanského tábora. V nejvhodnější chvíli zde potkal sultána a smrtelně jej ranil nožem. Podle tureckých zdrojů z této doby Sultán Murad padl po bitvě, když jej Obilić, předstírající mrtvého ve chvíli, kdy se sultán přiblížil, zabil zblízka nožem. Za to byl o den později popraven.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Miloš Obilić na srbské Wikipedii.

  1. 15. června podle juliánského kalendáře. Podle gregoriánského 28. června, ale tento posun se té doby netýká, byl schválen až 1582.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]