Mien Ruys

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mien Ruys
Narození 12. dubna 1904
Hardenberg
Úmrtí 9. ledna 1999 (ve věku 94 let)
Deventer
Alma mater Technická univerzita Delft
Příbuzní Anna Charlotte Ruys
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Zahrada v muzeu Mien Ruys

Wilhelmina Jacoba (Mien) Moussault-Ruys více známá jako Mien Ruys (12. dubna 1904 Hardenberg9. ledna 1999 Deventer)[1] , byla zahradní architektka původem z Nizozemska. Její zahradnické dědictví je udržováno ve městě Dedemsvaart, který je domovem zahrad Mien Ruys.[2] S osobnostmi, jako je například Piet Oudolf, je Mien Ruys považována za vůdce hnutí "New Perennial Movement".[3]

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mien Ruys krátce studovala zahradní architekturu v Berlíně v roce 1920 a strávila nějaký čas i v Anglii, stejně (Tunbridge Wells). Její otec byl přítelem Gertrude Jekyll, od níž se Ruys, jak se dá předpokládat, naučila něco o použití barev.[4] Během druhé světové války studovala inženýrství v Delftu, ale pak se vrátila domů do práce a experimentovala ve firmě svého otce. Její otec, Bonne Ruys založil v roce 1888 školku Moerheim Nursery a specializoval se na trvalky v bažinách blízko Dedemsvaart, v Zwolle, ve východní části Nizozemska.

Zahrada v muzeu Mien Ruys. Linie chodníku spojuje kompozici umně v celek.

Obchody je rychle rostly a v první polovině dvacátého století se stala nejvýznamnější trvalkovou školkou v Evropě. Na začátku roku 1924, Mien Ruys začala experimentovat[5] , což vedlo zvýšení prodeje. Tyto experimenty byly základem pro zahrady Mien Ruys a pomohly jí stát se jedním z nejpozoruhodnějších krajinných a zahradních architektů v Nizozemsku.[1] Ruys také studovala architekturu u Marinus Jan Granpré Molière, známého holandského architekta a krajináře a pracovala s architekty, jako Gerrit Rietveld.[6] V Bergeijk, kde Rietveld navrhl továrnu, Weverij de Ploeg, je park, jenž ji obklopuje. Tento park byl navržen Mien Ruys.[7] Spolupracovala se skupinou z Amsterdamu „the 8“ a Rotterdamu „‘de opbouw’“[8] a brala si inspiraci od Mondriana, Van Doesburga and Christophera Tunnarda.[9]

Ruys v Nizozemsku vydala řadu knih, nejznámější z nich je Het Vaste plantenboek (Kniha trvalek). Se svým manželem, Theo Moussault[1] (bývalý majitel amsterdamského týdeníku De Groene Amsterdammer)[6] , vydávala v roce 1954 čtvrtletník Onze eigen Tuin ("Naše vlastní zahrada"), který je stále považován za jednu z nejkreativnějších nizozemských publikací v této oblasti. Časopis byl čten střední a sociálně nadřazenou vyšší třídou,[10] a zahrnoval "Zahradnické poučení pro cucáky". Ruys zemřela v roce 1999.[11]

Zahrada v muzeu Mien Ruys. Zjevný vliv architektury 20. století.
Zahrada v muzeu Mien Ruys. Nevhodně nově vysázený Miscantus sinensis narušuje prostor v kompozici.

Styl a vliv[editovat | editovat zdroj]

Ruys je stále vysoce respektovanou zahradní architektkou. Trouw jí nazýval jednou z 10 nejvlivnějších zahradních architektů na světě. Je zodpovědná za široké použití starých železničních pražců a štěrkových dlaždic v Nizozemsku. Experimentovala s různými levnými a odpadovými materiály, nejúspěšnější byla s oblázkovými dlaždicenmi a pražci. Rovněž se pokoušela o použití recykovaných plastů.[9]

Její styl je charakterizován jako "jasný, přímý a holý". Byla ovlivněna japonským designem a použitím obdélníkových prostor, vody, bambusu, a dřeva. Ruys je přičítána schopnost vytvářet otevřené a přehledné prostory i v malých zahradách.

Její použití železničních pražců vedlo k konceptu zahrad „bielzentuin“ (od "biels," holandské slovo pro pražec) tyto zahrady přezdívala "Bielzen Mien". První bielzentuin udělala v roce 1956, v zahradě bytového domu v Overveen postaveném holandským architektem Gerard Holt. Dům je na seznamu městských památek.[12]

Práce Mien Ruys významně ovlivnily mnoho dalších architektů během 20. a počátku 21. století.[9] Jako zručné lze hodnotit i používání vyšších travin ve skupinách a cílená práce s prostorem, liniemi. Její práce jsou typické asymetrickou kompozicí hmot, zřetelnými úhly a překrývajícími se tvary. brzy po válce tvořila zahrady s diagonální úpravou, s ohledem na postavení domu, což jí vyneslo přezdívku „Schuine Mien“ (Šikmá Mien).[9] Během dalších let se její styl změnil.

V úpravách klade důraz na jednoduchost a zohledňuje potřebu snadné údržby. Ovlivnila vytváření soukromého prostoru intimních malých částí zahrad, tak jak o to usilovala G.Jekyllová, což tak činila s jednoduchostí tehdy módních úprav. V souladu s pracemi G. Jekyllové rovněž používala naturalistický styl zahradních úprav místo jednoduchých kobercových výsadeb křiklavých barev, které jsou v logickém souladu s fankcionalistickými úpravami.[9]

Vlivem vzestupu používání funkcionalistických a a dalších od ozdobných úprav okleštěných budov docházelo k zjednodušování zahrady která měla ladit k vzezření budov. Stejně jako použití zbytečných ozdob, bylo významně omezeno použití trvalek.

její úpravy zahrad lze popsat jako vyvážené s kontrastními texturami, tvary a barvami, v souladu s dobovou módou. Používala trávy v kontrastu s vodou. Používala velké nebo malé vodní plochy. Výsadby jsou provedeny tak, aby dávaly pocit přírody a přirozenosti.[9]

Významně ovlivnila masové používání trvalek nabídkou levných rostlin a použitím rostlin vhodných pro různá stanoviště.[9] Významné bylo také její využívání a šíření rostlin pěstovaných z cibulí.[13] Její rady o tom, jak a kde sázet cibuloviny je citováno i ve Spojených státech.[14]

Hlavní rysy tvorby[editovat | editovat zdroj]

Výraznými znaky tvorby, které se ovšem neobjevují vždy a u všech prací autorky jsou: [9]

 • dobrá znalost botaniky, včetně barvy, tvaru a textury rostlin
 • používání travin ve velkých skupinách
 • použití jednoduchosti a rytmu jako výrazných výtvarných prostředků vnímaných pozorovatelem
 • experimenty se stavebními materiály
 • použití uměleckých artefaktů na místech komunikačních spojení

Tuinen Mien Ruys[editovat | editovat zdroj]

Muzeum s názvem „Tuinen Mien Ruys“ (Zahrady Mien Ruys) bylo otevřeno v roce 1976 a obsahuje 25 modelových zahrad. Je spravováno nadací Foundation Tuinen Mien Ruys, která začala spolupracovat s „Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed“ v roce 2001. V důsledku toho byl třem ze zahrad udělen status „Rijksmonument“ (národní kulturní památka).

V roce 2002, muzeum Tuinen Mien Ruys vydalo zprávu, že z důvodu finančních potíží rozšiřuje své aktivity.[6] Nadace také rozešla s školkami Moerheim, na které bylo muzeum stále připojeno a vybudovalo si svůj vlastní vchod. S pomocí dobrovolníků a dárců se stal rozpočet opět účetně finančně vyrovnaným v roce 2008.[15]

Významné projekty[editovat | editovat zdroj]

 • Firemní zahrada pro KNSM na KNSM Island, v Amsterdamu, nyní přejmenovaná na Mien Ruysplantsoen (1956, 1994)
 • Zahrada pro Diaconessenhuis (nemocnice), v Amsterdamu

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mien Ruys na anglické Wikipedii.

 1. a b c SCHOLMA, Anet. Der Garten - ein Ort des Wandels: Perspektiven für die Denkmalpflege. [s.l.]: vdf Hochschulverlag, 2006. Dostupné online. ISBN 978-3-7281-3033-4. Kapitola Versuchsgarten Mien Ruys in Dedemsvaart, s. 117–25. (německy) 
 2. ABBS, Barbara. Gärten in den Niederlanden und Belgien: ein Reiseführer zu den schönsten Gartenanlagen. [s.l.]: Birkhäuser, 2000. Dostupné online. ISBN 978-3-7643-6185-3. S. 24–25. (německy) 
 3. CARR, Douglas. It's time to grow Dutch; A new wave of gardeners have brought the old style back in vogue, finds Douglas Carr. The Herald (Glasgow),The Herald [online]. 27 April 2002., s. 10. (anglicky) 
 4. JEKYLL, Gertrude. The unknown Gertrude Jekyll. [s.l.]: Frances Lincoln, 2006. Dostupné online. ISBN 978-0-7112-2611-1. S. 67. (anglicky) 
 5. HUISMAN, Jaap. Modernist Mien Ruys deed meer dan bielzen leggen. de Volkskrant. 13 January 1999 Dostupné online. (nizozemsky) 
 6. a b c LANGE, Harry de. Tuinen van Mien Ruys bedreigd. Trouw. 31 July 2002 Dostupné online. (nizozemsky) 
 7. Bergeijks design in beeld. Eindhovens Dagblad. 8 October 2008 Dostupné online. (nizozemsky) 
 8. Mien Ruys
 9. a b c d e f g h Mien Ruys – Dedemsvaart, Netherlands [online]. [cit. 2014-09-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. BOTMAN, Afra. Hype in tuinen en tuinbladen: In zijn outdoor-trui staat vader te hakselen. Trouw. 7 March 1998 Dostupné online. (nizozemsky) 
 11. Tuinarchitecte Mien Ruys overleden. Trouw. 12 January 1999 Dostupné online. 
 12. Straat: Lonbar Petrilaan [online]. Bloemendaal [cit. 2010-05-18]. Dostupné online. (nizozemsky) 
 13. MUNSTER, Karin van. Voor werkende vrouwen zijn verwilderingsbollen een zegen. Trouw. 23 November 1996 Dostupné online. (nizozemsky) 
 14. Bulb-planting tips help bypass some common pitfalls [online]. The Modesto Bee], 24 November 1989. Dostupné online. (anglicky) 
 15. DALEN, Cor van. Tuinen Mien Ruys zijn uit problemen. De Stentor [online]. 2 April 2008. Dostupné online. (nizozemsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]