Michal Pohludka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ing. Michal Pohludka, Ph.D., MBA, LL.M.
Narození16.9.1980
Krnov
BydlištěOlomouc
Alma materVysoká škola chemicko-technologická v Praze
Povolánímanažer a badatel
Znám jakoŽKV
Webhttps://michalpohludka.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michal Pohludka (* 16. září 1980, Krnov) je český manažer, investor, spisovatel, vědec a vynálezce. Mimo jiné stál také za vznikem české univerzitní spin-off společnosti GeneSpector.[1][2] Od roku 2020 se po více než deseti letech v korporátním managementu zaměřil zejména na start-upovou scénu.[3][4]

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Je absolventem magisterského studia na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a doktorského studia na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Své akademické vzdělání rozšířil také profesně zaměřeným studiem MBA v oblasti podnikového managementu a LL.M. v oblasti podnikového řízení.

Profesní působení[editovat | editovat zdroj]

V letech 2008 až 2019 působil v manažerských pozicích, a to i jako výkonný manažer pro Českou republiku, ve společnosti Bio-Rad Laboratories.

V roce 2019 založil vlastní poradenskou společnost zaměřující se na podporu podniků včetně interim managementu mikeVision (dříve ZKV Career).

V průběhu koronavirové krize se spojil s týmem prof. Stanislava Kmocha z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy s cílem vyvinout diagnostický kit pro onemocnění SARS-CoV-19, který následně prostřednictvím spin-off společnosti Univerzity Karlovy GeneSpector, v níž působí jako jednatel, uvedl na český i zahraniční trh. V rámci rozšíření portfolia v oblasti molekulární diagnostiky spoluzaložil a jako jednatel vede i sesterskou univerzitní spin-off společnost GeneSpector Innovations.

V listopadu roku 2021 v návaznosti na úzkou spolupráci s Univerzitou Karlovou se stal místopředsedou správní rady dceřiné společnosti Univerzity Karlovy Charles University Innovations Prague.

V rámci svých start-upových aktivit se také podílel na založení a dalším rozvoji společnosti Macromo zaměřené na testování predispozic ke genetickým onemocněním.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Michal Pohludka se mimo vědeckých publikací v oblasti chemie a medicíny věnuje také populární publikační činnosti v oblasti managementu a podnikového řízení. Dříve publikoval pod pseudonymem ŽKV (Život korporátního vedoucího)[5]. Mezi jeho knihy patří například:

  • Byznys Trip, 2016
  • Jak zvládnout práci manažera: Čeští lídři a zajímavé osobnosti poodkrývají tajemství svého úspěchu, 2018
  • Stojí to za to, 2019
  • Hrdinové covidu aneb Mezi laboratoří a vlivem, 2023

Společensky prospěšné aktivity[editovat | editovat zdroj]

Od ledna roku 2022 působí v rámci Nadačního fondu Lidé Lidem[6], který se zaměřuje na širokou podporu charitativních nadací a neziskových organizací

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SAIVER, Filip. Pro Elisu. Stamilionový český startup vyrostl na covidu, teď chce pomáhat ledvinám [online]. 2022-02-07 [cit. 2023-03-17]. Dostupné online. 
  2. VĚDAVÝZKUM.CZ. Fontana a Pohludka: Chceme vědce více motivovat k transferu. vedavyzkum.cz [online]. [cit. 2023-03-17]. Dostupné online. 
  3. Jak vybudovat dlouhodobě úspěšnou firmu? | Michal Pohludka | MladýPodnikatel.cz. mladypodnikatel.cz [online]. 2022-12-07 [cit. 2023-03-17]. Dostupné online. 
  4. JONÁŠOVÁ, Veronika. Z domácího testu zjistíte, jaké vám hrozí nemoci. Český startup cílí na prevenci a má úspěchy [online]. 2022-12-21 [cit. 2023-03-18]. Dostupné online. 
  5. INTERACTIVE, ESMEDIA. ING. MICHAL POHLUDKA, PH.D., MBA. BYZMAG.cz [online]. [cit. 2023-03-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Nadační fond Lidé Lidem. Lidé Lidem [online]. [cit. 2023-03-21]. Dostupné online.