Michail Gurevič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michail Gurevič
Narození31. prosince 1892jul. / 12. ledna 1893greg.
Rubanshchina
Úmrtí25. listopadu 1976 (ve věku 83 let)
Petrohrad
Místo pohřbeníSerafimovský hřbitov
Alma materCharkovský polytechnický institut (do 1925)
Vyšší ústav letectví a kosmonautiky
Univerzita v Montpellier
Charkovská národní univerzita V. N. Karazina
Povoláníletecký inženýr, vynálezce, pilot a inženýr
ZaměstnavatelMikojan-Gurevič
OceněníLeninův řád
Stalinova cena 1. třídy
… více na Wikidatech
PříbuzníAnatoly Andriyashev (nevlastní syn)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michail Josifovič Gurevič (též Gurjevič, rusky Михаи́л Ио́сифович Гуре́вич, 31. prosince 1892jul./ 12. ledna 1893greg.12. listopadu 1976) byl sovětský letecký konstruktér, který spolu s kolegou Arťomem Mikojanem založil známou konstrukční kancelář vojenských letounůMiG. Poslední letoun na kterém Gurevič osobně pracoval před odchodem do důchodu byl MiG-25.

Narodil se do židovské rodiny v malém městě Rubanščina v Kurské oblasti v Rusku. V roce 1910 ukončil studium na gymnáziu v Ochtyrce v Charkovské oblasti se stříbrnou medailí a nastoupil na oddělení matematiky na Charkovské univerzitě. Po roce byl pro účast na revolučních aktivitách z univerzity vyloučen a pokračoval ve studiu na univerzitě v Montpellier. Na institutu SUPAERO v Toulouse v roce 1913 byl v jedné třídě s Marcelem Blochem, později známým jako Marcel Dassault.

V roce 1937 vedl Gurevič konstruktérský tým u Polikarpova, kde se setkal s budoucím týmovým kolegou Arťomem Mikojanem. Na konci roku 1939 založili konstrukční kancelář Mikojan-Gurevič, kde byl Gurevič v pozici zástupce hlavního konstruktéra a po roce 1957 jako hlavní konstruktér. Místo si udržel až do svého odchodu do důchodu v roce 1964, což je docela pozoruhodné vzhledem k tomu, že nikdy nevstoupil do Komunistické strany.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. L. Egenburg, A. Saweljew. Das G im Wörtchen "MiG": Michail Josifowitsch Gurjewitsch.. Fliegerrevue. 1993. ISSN 0941-889X. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]