Michail Gurevič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michail Gurevič
Narození 31. prosince 1892jul. / 12. ledna 1893greg.
Sudža nebo Rubanshchina
Úmrtí 25. listopadu 1976 (ve věku 83 let)
Petrohrad
Místo pohřbení Serafimovský hřbitov
Národnost Židé
Alma mater Polytechnický institut Charkov (do 1925)
Institut Supérieur de l'Aéronautique et de l'Espace
Univerzita v Montpellier
Charkovská univerzita
Zaměstnavatel Mikojan-Gurevič
Ocenění Stalinova cena
Řád rudého praporu práce
Leninova cena
Řád rudé hvězdy
Leninův řád
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Michail Josifovič Gurevič (též Gurjevič, rusky Михаи́л Ио́сифович Гуре́вич, 31. prosince 1892jul./ 12. ledna 1893greg.12. listopadu 1976) byl sovětský letecký konstruktér, který spolu s kolegou Arťomem Mikojanem založil známou konstrukční kancelář vojenských letounůMiG. Poslední letoun na kterém Gurevič osobně pracoval před odchodem do důchodu byl MiG-25.

Narodil se do židovské rodiny v malém městě Rubanščina v Kurské oblasti v Rusku. V roce 1910 ukončil studium na gymnáziu v Ochtyrce v Charkovské oblasti se stříbrnou medailí a nastoupil na oddělení matematiky na Charkovské univerzitě. Po roce byl pro účast na revolučních aktivitách z univerzity vyloučen a pokračoval ve studiu na univerzitě v Montpellier. Na institutu SUPAERO v Toulouse v roce 1913 byl v jedné třídě s Marcelem Blochem, později známým jako Marcel Dassault.

V roce 1937 vedl Gurevič konstruktérský tým u Polikarpova, kde se setkal s budoucím týmovým kolegou Arťomem Mikojanem. Na konci roku 1939 založili konstrukční kancelář Mikojan-Gurevič, kde byl Gurevič v pozici zástupce hlavního konstruktéra a po roce 1957 jako hlavní konstruktér. Místo si udržel až do svého odchodu do důchodu v roce 1964, což je docela pozoruhodné vzhledem k tomu, že nikdy nevstoupil do Komunistické strany.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. L. Egenburg, A. Saweljew. Das G im Wörtchen "MiG": Michail Josifowitsch Gurjewitsch.. Fliegerrevue. 1993. ISSN 0941-889X. (anglicky)