Michael Strank

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Michal Strank
Michael Strank
Narození 10. listopad 1919
Jarabina, Československo
Úmrtí 1. březen 1945
Iwo Jima
Místo odpočinku Arlingtonský národní hřbitov
Ocenění Bronzová hvězda
Purpurové srdce
medaile Vítězství ve druhé světové válce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michal Strank (také psáno jako "Strenk", 10. listopadu 1919, Jarabina, Československo - 1. března 1945) byl americký voják lemkovskeho původu[1][2][3], příslušník Námořní pěchoty.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve spišské vesničce Jarabina, odkud se jako šestiletý odstěhoval s rodiči do USA. Vystudoval střední školu v Pensylvánii a v říjnu 1939 se přihlásil do americké námořní pěchoty. Padl 1. března 1945 po zásahu šrapnelem z americké lodě, když do písku kreslil náčrt nové akce.

Jména vojáků, kteří vztyčili vlajku na ostrově Iwo Jima.

Slavným se stal díky záběru fotografa Associated Press, Joea Rosenthala, který zachytil vztyčení americké vlajky na ostrově Iwo Jima. Rosenthal za snímek obdržel Pulitzerovu cenu. Fotografie se stala předlohou známého památníku Iwo Jima (Marine Corps War Memorial), který je největším bronzovým sousoším na světě. Michael Strank je pohřben na Arlingtonském národním hřbitově poblíž Washingtonu vedle mnohých amerických prezidentů.

Občanství[editovat | editovat zdroj]

V roce 2008 zjistil americký voják Gunnery Sergeant Matt Blais, jenž byl přidělen k bezpečnostní službě Amerického velvyslanectví na Slovensku, že Strank nebyl rodilým Američanem z Pensylvánie, jak se uvádělo v oficiální verzi životopisu, nýbrž že nabyl občanství USA roku 1935 prostřednictvím naturalizace svého otce a že nikdy neobdržel úřední dekret.[4] GyStg. Blais se proto obrátil na Imigrační a naturalizační úřad (INS) se žádostí ve Strankům prospěch, které se vyhovělo. 29. července 2008 převzala Strankova nejmladší sestra, Mary Pero, při ceremonii u Památníku americké námorní pěchoty v Arlingtonu listinu potvrzující americké občanství jejího slavného bratra.[4][5]

Jejich bratr Peter Strank sloužil za války na letadlové lodi USS Franklin v jižním Pacifiku.

16. února 2015, 70. výročí událostí v Užhorodě, blízko škol číslem 4, byla instalována mini socha Michaela Stranka (sochař Michailo Kolodko)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michael Strank na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.upns.org/article/86-two-jima-ukrainian-connection
  2. yes1111 | EN: Glory to the heroes! Michael 'Mykhal' Strank [online]. [cit. 2017-10-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. memory.gov.ua Україна в Другій світовій війні. — Київ, Український інститут національної пам’яті, 2015. — 28 с., іл.
  4. a b CARFREY, Lance Cpl. Bryan G. Iwo Jima flag raiser posthumously receives citizenship certificate. Marine Corps News. United States Marine Corps, July 30, 2008. Dostupné online. 
  5. BUSH, Joe. Citizenship granted to Iwo Jima flag raiser [online]. July 30, 2008 [cit. 2008-07-31]. (Marine Corps Times). Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]