Přeskočit na obsah

Michał Hórnik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michał Hórnik
Narození1. září 1833
Räckelwitz
Úmrtí22. února 1894 (ve věku 60 let)
Budyšín
Místo pohřbeníNicolaifriedhof v Budyšíně
Povoláníspisovatel, klerik a národní buditel
Tématalingvistika
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michał Hórnik (také Michael Hornig, 1. září 1833 ve Worklecách22. únor 1894 v Budyšíně) byl lužickosrbský duchovní,[1] který se výrazně zasadil o lepší spolupráci mezi Srby a lužickosrbskou literaturu 19. století. Je po něm pojmenována Hórnikova lužickosrbská knihovna.

Studoval nejprve gymnázium v Budyšíně a na pražské Malé Straně, pak v letech 1853–1856 vystudoval katolickou teologii a slavistiku na pražské Karlově univerzitě. Pak byl zaměstnán na různých církevních pozicích v Budyšíně. Prosazoval spolupráci mezi evangelickými a římskokatolickými Srby. V roce 1863 založil katolické noviny Katolski Posoł. Kromě toho výrazně přispíval do zemědělského měsíčníku Serbski Hospodar. Spolu s Handrijem Zejlerem pomáhal Křesćanu Bohuwěru Pfulovi napsat Łužiski serbski słownik vydaný v roce 1866. Také se podílel na překladu Nového Zákona do hornolužické srbštiny.

Psal i v češtině, napsal například některá hesla českého Ottova slovníku naučného.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michał Hórnik na hornolužickosrbské Wikipedii.

  1. VÍŠEK, Zdeněk. Lužičtí Srbové a česko-lužickosrbské vztahy | Listy. www.listy.cz [online]. 2013 [cit. 2017-10-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-04. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]