Miškovice (tvrz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tvrz v Miškovicích
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavba před 1604
Zánik po 1648
Poloha
Adresa Praha 9 - Miškovice, ČeskoČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tvrz v Miškovicích je zaniklé panské sídlo v Praze 9. Její lokace není známá.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zpráva o Miškovicích pochází z roku 1456. O tři roky později je Jiří z Poděbrad zastavil Starému Městu. Staroměstským byla ves zkonfiskována roku 1547 po nezdařeném protihabsburském povstání. Následujícího roku je spolu s Líbeznicemi koupil staroměstský měšťan Duchek Chmelíř ze Semechova a roku 1552 k nim přikoupil nedaleké Měšice. Po jeho smrti roku 1569 zdědil ves jeho nejmladší syn Benjamin.

Roku 1588 koupila zdejší dvůr a ves Magdaléna Robmhápová z Ptení. Od ní ji roku 1599 koupil Vratislav Trmal z Toušic, který po pěti letech postoupil Miškovice s tvrzí Mikuláši Trmalovi z Toušic.

Roku 1623 byla Mikuláši Trmalovi z Toušic třetina jeho jmění zkonfiskována. Podle konfiskační listiny „..statek Miškovice, tvrz a ves s dvorem poplužním s příslušenstvím, který od komory české v sumě odhadní 9005 kop míšeňských léta 1623..“ koupil benediktinský klášter na Slovanech. Po skončení třicetileté války miškovická tvrz zanikla.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HOLEC, František aj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Sv. 7, Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988. 221 s. S. 52-53.
  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl patnáctý, [Kouřimsko, Vltavsko, J.-z. Boleslavsko]. 2., nezm. vyd. V Praze: Šolc a Šimáček, 1927, [i.e. 1938]. 340 s. Digitalizovaný titul. S. 177. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]