Metasomatóza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Metasomatóza (jiné názvy: zatlačování, substituce, nahrazování, alterace) je proměna hornin při níž dochází k výrazným chemickým změnám původní horniny (protolitu), nejčastěji působením hydrotermálních roztoků a/nebo plynné fáze. Má převážně retrográdní charakter, zdroje látek jsou často zcela neznámé a předpokládá se však jejich endogenní původ[1].

Lze rozeznat více typů metasomatózy. V magmatických horninách to je například feldspatizace, serpentinizace, serpentinizácia a jiné. Důležitou úlohu hraje specifická tízkoteplotní metasomatóza u usazených hornin, jako v případě prokřemenění (silicifikacie), dolomitizacie nebo hematitizace.[2] Někdy také dochází k zatlačování různých typů hornin rudnými minerály[3]. Výsledkem metasomatózy jsou metasomatity.

Mechanismus[editovat | editovat zdroj]

K metasomatóze může docházet při různých teplotách a tlacích. Nejintenzivnější je pneumatolitická a hydrotermální metasomatóza, která může vést k rozsáhlé přeměně lehce rozpustných (zatlačitelných) hornin jako jsou vápence a dolomity.[3] Samotný mechanismus zahrnuje proces rozpouštění, transportu a vysrážení z migrujících fluid[1]. Původní minerály jsou postupně rozpouštěny a nahrazovány jinými. Při tom je hornina stále v pevném stavu, nemění svůj objem. Přínos a odnos látek se děje prostřednictvím vodných roztoků a plynů, které horninou pronikají.[2]

Typy metasomatitů[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Metasomatóza (geológia) na slovenské Wikipedii.

  1. a b Putiš, M., 2004; Petrografia metamorfovaných hornín. Univerzita Komenského, Bratislava, 132 s.
  2. a b HONS, Richard Jan. Atlas našich hornin. 1. vyd. Praha: ALADIN agency, 2017. 200 s. ISBN 978-80-906737-4-8. S. 89. 
  3. a b http://www.geology.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]