MetaPost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MetaPost
Paradigma deklarativní/imperativní
Vznikl v 1994
Autor John D. Hobby
Vývojář Taco Hoekwater
Poslední verze 1.8
Ovlivněn jazyky Metafont
OS Cross-platform
Licence LGPL
Web http://tug.org/metapost/
Přípona souboru .mp
MetaPost
Logo
Vyvíjeno v C
Typ softwaru programovací jazyk
Licence GNU Lesser General Public License
Některá data mohou pocházet z datové položky.

MetaPost je programovací jazyk a současně interpret tohoto jazyka. Oba jsou odvozeny od Knuthova Metafontu. Vstupem MetaPostu je algebraický popis grafického objektu, výstupem je soubor s vektorovou grafikou. Jazyk MetaPostu sdílí deklarativní syntaxi Metafontu pro manipulaci s úsečkami, křivkami, body a pro geometrické transformace. Nicméně jsou tu významné rozdíly:

  • Metafont je nastaven tak, aby vytvářel písmo v podobě obrazových souborů (formát .gf) a souborů obsahujících metriku fontu (formát .tfm), zatímco MetaPost vytváří soubory ve formátu EPS, SVG nebo PNG.
  • Výstupem Metafontu je rastrová grafika, zatímco výstupem MetaPostu je vektorová grafika (úsečky, Bézierovy křivky).
  • Výstup Metafontu je černobílý, kdežto MetaPost podporuje barvy ve formátu RGB nebo CMYK.
  • MetaPostu umožňuje doplnit k diagramům textové popisky, a to buď řetězce zapsané určeným písmem, nebo cokoli, co může být vysázeno TeXem.
  • MetaPost od verze 1.8 podporuje aritmetiku s plovoucí desetinnou čárkou s 64bitovou přesností (výchozí je aritmetika s pevnou desetinnou čárkou s 32bitovou přeností).

Mnoho omezení MetaPostu vyplývá z vlastností Metafontu. MetaPost například nepodporuje všechny funkce formátu PostScript. K nejdůležitějším omezením patří, že cesty mohou mít pouze jeden segment a oblasti mohou být vyplněny pouze jednolitou barvou. (PostScript úrovně 1 podporuje dlaždicové vzory a PostScript 3 podporuje Gouraudovo stínování.)

Dostupnost a integrace[editovat | editovat zdroj]

MetaPost je distribuován s mnoha distribucemi zahrnujícími TeX a Metafont; je například zahrnuta v distribucích MiKTeX a TeX Live.

EPS vytvářený MetaPostem může být vložen do dokumentů psaných v LaTeXu, ConTeXtu nebo TeXu pomocí standardních příkazů pro vložení grafiky. EPS může být také zpracován PdfTeXem, čímž vznikne PDF. Tato schopnost je realizována v ConTeXtu a v LaTeXovém balíčku graphics, a může být použit i v plainTeXu prostřednictvím makra supp-pdf.tex.

ConTeXt a LuaTeX podporují začlenění MetaPostového kódu do zdrojového souboru. Zařazení MetaPostového kódu v LaTeXu je také možné pomocí LaTeXových balíčků, například gmp nebo mpgraphics.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku MetaPost na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]