Přeskočit na obsah

Menachem Mendel z Kotsku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Menachem Mendel z Kotsku
Hrob Menachema Mendela z Kocku
Hrob Menachema Mendela z Kocku
Narození1787
Goraj u Lublinu
Úmrtí27. ledna 1859 (22. švatu 5619) (ve věku 71 let)
Kock
Pseudonymkocký rebe
Povolánírabín, admor a Cadik
Denominacechasidismus
Žáci a následovníci
Manželka
 1. Glike Nay
 2. Chaya Lipszuc
Děti
 • Dovid Morgensztern
 • Sara Cyna
 • Brucha
 • Binyomin
 • Moše Jeruchom
Příbuzníotec: Leybush Morgenstern
PohřbenKock
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Menachem Mendel Morgensztern z Kocku, známý také jako první kocký rebe (1787, Goraj u Lublinu27. ledna 1859, Kock) byl chasidský rabín a vůdce. Vyznačoval se zdůrazňováním, že člověk musí bojovat proti svému vlastnímu egu, protože naše ego je tím, co brání tomu, abychom se přiblížili k Bohu. Dodnes se v jeho jménu učí: „Existuje velké nebezpečí, že člověka naplní domýšlivost, sebeuspokojení – pocity, které nejsou ničím jiným než modloslužbou ...“ [1] Jeho zdůrazňování odporu vůči lidskému egu bylo naprosto nekompromisní, nelítostné až fanatické. Sám svých posledních dvacet let svého života žil téměř v naprosté izolaci.

Narodil se do nechasidské rodiny v polském Goraji u Lublinu. K chasidismu se obrátil již v mládí. Stal se známý díky hlubokým znalostem Talmudu a kabaly, stejně tak pronikavým a praktickým myšlením. Studoval u rabína Simchy Bunima z Przysuchy. Odsuzoval falešnou zbožnost a hloupost.

Od roku 1839 žil posledních dvacet let v klauzuře[2].

Je považován za duchovního otce polské chasidské dynastie Ger, když se stal učitelem jejího zakladatele rabína Jicchaka Meira Altera. Dalším ze studentů byl rabín Mordechaj Josef Leiner z Izbice.

Nikdy nepublikoval žádnou práci, přestože napsal řadu rukopisů, které ovšem před smrtí spálil. Několik sbírek promluv bylo vydáno, nejznámější nese název Emes ve-emunah (Pravda a víra).

Starší syn Dovid Morgensztern (1809–1893) se stal také kockým rebem.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
 • Fox, Dr. Joseph (1988). Rabbi Menachem Mendel of Kotzk: A Biographical Study of the Chasidic Master. New York: Bash Publications Inc.
 • Heschel, Abraham Joshua (1973). A Passion for Truth. New York:Farrar, Straus and Giroux.
 • Raz, Simcha, Levin, Edward (trans.) (1995). The sayings of Menachem Mendel of Kotsk. Northvale, N.J.: Jason Aronson Inc.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Menachem Mendel of Kotzk na anglické Wikipedii.

 1. KUSHNER, Lawrence. Na tomto místě byl Bůh a Já, já jsem to nevěděl. Praha: DharmaGaia, 2005. ISBN 80-86685-14-4. S. 44. 
 2. Joseph Fox. Rabbi Menachem Mendel of Kotzk : a biographical study of the chasidic master. Brooklyn, N.Y: Bash Publications, 1988. Dostupné online. ISBN 0932351212. OCLC 18599344 Kapitola IX. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]