Mehisti Kadınefendi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mehisti Kadınefendi
Manželka Islámského chalífy
Doba vlády 16. dubna 19121964
Sňatek 16. dubna 19121964
Manžel Abdulmecid II.
Narození 27. ledna 1892
Adapazarı
Úmrtí 1964
Londýn
Pohřbena Hřbitov v Brookwoodu
Předchůdce Hayrünissa Kadınefendi
Potomci Hatice Hayriye Ayşe Dürrüşehvar Sultan
Dynastie Osmané
Otec Hacımaf Bey Akalsba
Matka Safiye Hanım
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mehisti Kadınefendi (27. ledna 1892, Adapazarı1964, Londýn) byla třetí manželka Abdulmecida II., posledního Islámského chalífy. Byla matkou Hatice Hayriye Ayşe Dürrüşehvar Sultan.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera Hacımafa Bey Akalsba a jeho ženy Safiye Hanım. Její rodina přišla do Istanbulu z Abcházie a usadili se v Adapazarı. Do provozu paláce byla dána ve velmi mladém věku a to spolu se svými sestrami Mihr-i Dil Hanım a Mihr-i Vefa Hanım a mladším bratrem Fevzi Beyem, kterého si hluboce zamiloval Abdulmecid II. Byla vysoká a měla světle hnědé vlasy a modré oči.

Během své služby v paláci si jí chalífa Abdulmecid II. všiml a 16. dubna 1912 se s ní v Paláci Çamlica oženil. Dva roky po svatbě mu porodila jeho jedinou dceru Hatice Hayriye Ayşe Dürrüşehvar Sultan. Roku 1924 odešla s dalšími členy rodiny do exilu.

Po smrti jejího manžela, se její dcera Dürrüşehvar vdala za prince Azama Jaha, nejstaršího syna a posledního dědice Nizam Hajdarábádu Asafa Jaha VII. Sestřenice Dürrüşehvar Sultan princezna Niloufer Farhat Begum Sahiba se vdala za prince Moazzama Jaha druhého syna Asafa Jaha VII. Její dcera se usadila v Indii a ona sama v Londýně. Po smrti manžela Dürrüşehvar Sultan odešla za matkou do Londýna.

Když žila v Londýně, utrpěla mrtvici a roku 1964 zemřela. Byla pohřbena na Hřbitově v Brookwoodu. Roku 2006 její dcera zemřela a byla pohřbena k ní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mehisti Kadınefendi na anglické Wikipedii.