Medvežje-Saňkovo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Medvežje-Saňkovo
Медвежье-Саньково
Poloha
Souřadnice
StátRuskoRusko Rusko
OblastBrjanská
Medvežje-Saňkovo
Medvežje-Saňkovo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha4,54 km²
Počet obyvatel0 (2000)
Hustota zalidnění0 obyv./km²
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Exkláva na mapě Dobrušského rajonu

Medvežje-Saňkovo (rusky Медвежье-Саньково, bělorusky Мядзвежжа-Санькова) je ruská exkláva v Bělorusku. Administrativně spadá do Zlynkovského rajonu Brjanské oblasti Ruské federace, celá exkláva je obklopena územím Dobrušského rajónu Homelské oblasti Běloruské republiky.

Území od zbytku Ruska odděluje koridor tvořený neprůchodnou bažinou, který je v nejužším místě široký pouhých 600 metrů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vsi Medvěžje a Saňkovo založili na počátku 20. století ruští osídlenci, kteří zde pro tyto účely zakoupili od šlechtice Švedova pozemky o výměře 454 ha. Při definitivním určování hranic svazových republik SSSR v roce 1926 bylo území na přání místních obyvatel přičleněno k Brjanské oblasti Ruské sovětské federativní socialistické republiky.

Během nacistické okupace byly obě obce vypáleny a část obyvatelstva popravena kvůli podpoře partyzánů. Oblast těžce postihla havárie v černobylské jaderné elektrárně. Jelikož se jednalo o jednu z nejsilněji zamořených oblastí, odešla značná část místních obyvatel. Na počátku 21. století byly již vsi zcela opuštěné.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]