Mauvezin (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrad Mauvezin
100 1632.JPG
Základní informace
ArchitektSicard de Lordat
Poloha
AdresaMauvezin, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Další informace
Kód památkyPA00095398
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Mauvezin stojí na okraji vesnice Mauvezin v jihozápadní části francouzských Pyrenejí. Vcelku zachovalý hrad je situován na 567 m vysokém vrcholku a je vystavěn ve čtvercovém půdorysu ze šedivého kamene. Hradní věž má po obvodu střílny.

Původně zde stála římská pevnost. Jedním z mnoha střídajících se majitelů byl i Gaston Fébus (hrabě z Foix a vikomt z Béarn), místní hrdina o němž psal i kronikář stoleté války Jean Froissart.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Místo, obsazené od protohistorie, bylo ve středověku přeměněno na kastro a později na hrad. V roce 1373 poslal francouzský král Charles V svého bratra Ludvíka I. vévody z Anjou, aby obléhal hrad a převzal jej z angličtiny. Po šesti týdnech se Angličané vzdaly a voda stekla. Král dal hrad hraběti z Armagnacu, který ho viděl zpochybňovat Gaston Fébus, princ Foix a Béarn. Ten ji získal manželstvím s hraběcí dcerou Béatrixovou. Gaston Fébus obnovil zámek (v muzeu je muzeum) kolem roku 1380. Se vstupem Henriho IV. A sloučením Bigorre do Francouzského království v roce 1607 se stal majetkem koruny, upadl do užívání a byl rozebrán. po kousku, jeho kameny se používají pro místní budovy. V roce 1862 koupil hrad M. Jubinal z Hautes-Pyrénées hrad, který tam chtěl vytvořit historické muzeum, ale zemřel, než dosáhl svého cíle. V roce 1906, M. Ribal, starosta Masseube, koupil a obnovil to a vytvořil Gascon muzeum. To bylo vypsáno od roku 1941 jako památník historique francouzským ministerstvem kultury.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vnitřní nádvoří uvnitř obdélníkového enceinte je příkladem středověké vojenské architektury. Připojený k enceinte, crenellated udržovat, s jeho kulatou procházkou, dnes ubytuje výstavy. V rozích enceintu nyní vyčnívající nosné konstrukce zmizely. Oblouková konstrukce uprostřed nádvoří mohla být použita jako cisterna. Tvrz je postavena na rovném podkladu z oblázkového betonu propleteného liniemi cihel, v typickém gallo-římském stylu. Nad hlavními dveřmi jsou paže Gastona Fébusa.

Související články[editovat | editovat zdroj]

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_castles_in_France

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]