Matched betting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Matched betting (známo také pod názvem sázení bez rizika, dvojité sázení či oboustranné sázení) je technika sázení, která používá k docílení zisku uvítací bonusy a bonusové sázky zdarma (které hráčům nabízí sázkové kanceláře). Tento typ sázení je považován za bezrizikový, jelikož je založený na sázení na všechny možné výsledky určitého zápasu s jistým výnosem.[1] Jelikož se nejedná o hazard,[zdroj?] lze vydělat na každé nabídce sázkových kanceláří.

Princip sázení[editovat | editovat zdroj]

Princip sázení metodou matched betting je založen na sázení na všechny výsledky určitého zápasu. U sázkové kanceláře, která poskytne uvítací bonus či jinou nabídku volné sázky s příhodnými podmínkami je zapotřebí vsadit na určitý výsledek zápasu. Ihned poté je zapotřebí vsadit na opačný výsledek stejného zápasu na tzv. betting exchange (nejde o typickou sázkovou kancelář, ale trh sázek).[2] 

Obvykle sázkové kanceláře požadují umístění kvalifikační sázky pro získání bonusu či sázky zdarma. Kvalifikační sázka musí být uzavřena s použitím vlastních peněz sázejícího a na této sázce sázející zpravidla nic nevydělá. Po skončení kvalifikační sázky přidělí sázková kancelář hráči bonusovou sázkou, kterou využije stejným způsobem. Tentokrát však již nesází s vlastními penězi, a proto se dostane do zisku ve výši 70-90% hodnoty bonusu. Bez ohledu na výsledek utkání má sázející profit garantovaný. K výpočtu výše sázek, zisku a vhodných kurzů se používají speciální kalkulátory a porovnávače kurzů.

Online betting exchange poskytovatelé se stali oblíbenými v posledních letech, protože dovolují uživatelům sázet proti sobě a umožňují umístit sázku na výhru i na nevýhru určitého sportovního týmu v zápase.[3]

Způsob sázení a výpočty sázek[editovat | editovat zdroj]

Existuje několik způsobů, jakými lze při matched bettingu postupovat - automatický, asistovaný a manuální.

Automatický[editovat | editovat zdroj]

Automatický systém sázek je software, který automaticky skenuje kurzy u všech sázkových kanceláří, a kalkuluje správnou výši sázek pro kvalifikační i bonusovou sázku tak, aby dosáhl co nejvyššího zisku. Systém poté sám vsadí nebo poskytne uživateli instrukce, jak sázku provést. Automatické systémové a software řešení je zpravidla možné získat po zakoupení programu za značnou sumu.[4]

Asistovaný[editovat | editovat zdroj]

Asistovaný matched betting je způsob, který je postaven na webové stránce s návody, srovnávačem kurzů a kalkulačkou.[5][6] Porovnávače kurzů nabídnou uživatelům vhodné zápasy na sázení a kalkulátor vypočte správnou výši sázky. Webové stránky zpravidla obsahují návody, jak krok za krokem dosáhnout zisku na dané nabídce sázkové kanceláře.

Manuální[editovat | editovat zdroj]

Manuální matched betting je když sázející sám hledá nabídky, srovnává zápasové kurzy a vypočítává správnou výši sázek. Tento způsob je značně časově náročný a vyžaduje velmi dobrou znalost způsobu výpočtu kurzů a kalkulování sázek.

Rizika a příklady[editovat | editovat zdroj]

Matched betting je považováno za zcela bezrizikové, jelikož se sází vždy na všechny možné výsledky zápasu a využívá se bonusů, které zdarma poskytly sázkové kanceláře.[4]

Příklad sázení[editovat | editovat zdroj]

Tento příklad využívá náhodně zvolená čísla.

Sázková kancelář X nabízí bonus typu free bet ve výši £10. Nejdříve však musí uživatel umístit sázku ve výši £10 u sázkové kanceláře X aby se pro free bet kvalifikoval.

Sázkové kanceláře obvykle vyžadují aby uživatelé udělali kvalifikační sázku předtím než obdrží bonus.

 • Kvalifikační sázka
Nejdříve je nutné provést kvalifikační sázku - např. sázku ve výši £10 u sázkové kanceláře X na to, že Anglie vyhraje. Této sázce u sázkové kanceláře se říká Back sázka.
Existuje možnost, že Anglie nevyhraje, což normálně znamená, že by sázejí o vsazenou částku £10 přišel. U matched bettingu je však tato ztráta minimalizována díky umístění sázky ve stejný čas na betting exchange webu na to, že Anglie nevyhraje (tzn. nastane prohra či remíza). Této sázce na exchange webu se říká Lay sázka.

Při dodržení návodu a použití kalkulátoru k výpočtu výše sázek ví sázející kolik přesně vydělá či prohraje na kvalifikační sázce, ať zápas dopadne jakkoliv. U kvalifikační sázek dochází zpravidla k menší prohře (obvykle ve výši 1-5 % hodnoty bonusu), v tomto případě dojde ke ztrátě -£1. Pokud jsou kurzy pro sázejícího příhodné, může dojít i k menšímu zisku. Umístěním kvalifikační sázky se však sázející kvalifikoval pro získání sázky zdarma, která je vždy zisková.

 • Bonusová sázka

V druhém kroku se používá bonusová sázka zdarma, kterou uživatel obdržel od sázkové kanceláře. Nyní vsadí £10 u sázkové kanceláře X na to, že Francie zvítězí. Opět vsadí zároveň i na exchange webu na to, že Francie nezvítězí (tedy že prohraje či nastane remíza).

Díky matematickému modelu matched betting sázení na identické zápasy a opačné výsledky dojde k zisku vždy, nehledě na výsledek utkání. V tomto příkladě by zisk z bonusové sázky dosáhl £8. Po započtení menší ztráty či zisku z kvalifikační sázky se vypočte celkový zisk z bonusu, v tomto případě by to bylo £8 - £1 = £7 čistý zisk.

Reakce sázkových kanceláří[editovat | editovat zdroj]

 • Mluvčí sázkové kanceláře William Hill v publikovaném rozhovoru naznačil, že sázkové kanceláře s tímto typem sázení nemají problém. Sázkové kanceláře musejí bonusové sázky nabízet aby přilákaly nové uživatele a udržely stávající.[4]

Reakce sázejících[editovat | editovat zdroj]

V internetových diskusích nepopírají sázející bezrizikovost, upozorňují však na časté překážky, časovou náročnost a nevelkou praktickou výnosnost.[7]

Zdanění výher[editovat | editovat zdroj]

Výhry z matched bettingu a dalších typů sázek jsou v současné době osvobozeny od daně jak ve Spojeném království,[8] tak v České republice.[zdroj?]

Terminologie[editovat | editovat zdroj]

 • Betting Exchange
Online sázková kancelář, která umožňuje uživatelům sázet mezi sebou. Tyto weby umožňují vsadit na vítězství i nevítězství (prohru či remízu) v zápasu.
 • Back sázka
Sázka u sázkové kanceláře na výsledel určitého zápasu (vítězství či remíza). Tyto sázky nabízí všechny běžné sázkové kanceláře i betting exchange.
 • Lay sázka
Sázka na exchange webu na volbu výsledku určitého zápasu (nevítězství či neremíza). Tyto sázky lze umístit jen na betting exchange webech.
 • Sázka vrácena (Stake Returned - SR)
Je-li tato sázka vítězná, je vrácena na účet uživatele spolu se ziskem. Například sázka ve výši £5 při kurzu 5.0 získá £25 - £20 výhra plus £5 původní sázka.
 • Sázka není vrácena (Stake Not Returned - SNR)
Je-li tato sázka vítězná, není vrácena na účet uživatele spolu se ziskem. Například sázka ve výši £5 při kurzu 5.0 získá pouze £20.
 • Kvalifikační sázka
Sázka, kterou je nutné u sázkové kanceláře uzavřít, aby uživatel mohl dostat sázku zdarma.
 • Protočení (wagering)
Specifické instrukce, které musejí být dodrženy pro získání sázky zdarma či odemčení možnosti vybrat zisky na bankovní účet. Ty mohou zahrnovat minimální počet kvalifikačních sázek, minimální kurzy apod.

Další poznámky[editovat | editovat zdroj]

 • Betting exchange weby si účtují provizi z výher.
 • Sázky zdarma mohou mít určité podmínky získání. Například sázková kancelář může požadovat, kvalifikační sázku s kurzem minimálně 2.0 či vyšším.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Matched betting na anglické Wikipedii.

 1. BUREK, Owen. Is Matched Betting the Answer to Student Prayers? [online]. Huffington Post [cit. 2014-06-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. GEOFF, Harvy. Successful Matched Betting. [s.l.]: Aesculus Press, 2002. ISBN 1904328091. (anglicky) 
 3. THRUST, Richard. Free Sports Bets. [s.l.]: [s.n.], 2010. ISBN 9781445725710. (anglicky) 
 4. a b c d Is this a bet you can't lose?. Daily Telegraph. 6 December 2010. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Free World Cup bets offer chance to beat the bookies. The Guardian. 5 June 2010. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Free bets mean you can clean up as bookies meet their match. The Guardian. 24 July 2010. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Např. diskuse k článkuMatched betting - jistý příjem ze sázení
 8. BIM22015 - Trade: Exceptions & alternatives: Betting and gambling - introduction [online]. HM Revenue & Customs [cit. 2013-12-04]. Dostupné online. (anglicky)