Mastodon (software)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mastodon
Logo
Mastodon Single-column-layout.png
VývojářEugen Rochko
První vydání5. října 2016
Aktuální verze4.0.2 (15. listopadu 2022)
Vyvíjeno vRuby on Rails, React a Node.js
Typ softwaruwebová služba, svobodný software, distributed social network a serverový software
LicenceAGPLv3[1]
Webjoinmastodon.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mastodon je sociální síť podobná Twitteru. Na rozdíl od většiny sociálních sítí je Mastodon open source a každý si může založit svoji vlastní instanci. Každá instance má vlastní podmínky užívání, ochrany soukromí a pravidel pro příspěvky. Zároveň je propojená s ostatními instancemi, a je tedy možné se na ně připojit pomocí jednoho účtu.[2]

Na Mastodon se píší krátké příspěvky nazývané „toots”. Ty mohou dosahovat délky až 500 znaků (tweety na Twitteru pouze 280 znaků). Maskotem sítě je animovaná postava připomínající mamuta, resp. mastodonta.

Služba je kompatibilní s federovanou sociální sítí GNU social a dalšími sítěmi, které využívají standard OStatus.[3] Od vydání verze 1.6 je také kompatibilní s protokolem ActivityPub.[4] Vývoj je financován pomocí crowdfundingu, síť neobsahuje reklamy. Společnost vyvíjecí software je v Německu zaregistrována jako nezisková organizace.

Sociální síť byla spuštěna v roce 2016 německým vývojářem Eugen Rochkem. Na podzim roku 2022 zaznamenala nárůst počtu registrovaných uživatelů, to po odkoupení Twitteru podnikatelem Elonem Muskem. V prosinci téhož roku dosáhl počet uživatelů sedmi milionů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. mastodon/mastodon/blob/main/LICENSE [online]. [cit. 2022-08-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. JANŮ, Stanislav. Twitter má novou konkurenci. Mastodon je open-source síť a „tooty“ mohou mít 500 znaků. Živě.cz. Dostupné online [cit. 2017-06-02]. 
  3. tootsuite/mastodon [online]. [cit. 2017-01-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Release v1.6.0 [online]. [cit. 2017-09-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Vysvětlující video