Marshit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marshit
Obecné
Kategorie Minerál
Chemický vzorec CuI
Identifikace
Barva bezbarvý, žlutý
Vzhled krystalu krystaly
Soustava krychlová
Tvrdost 2,5
Lesk diamantový
Štěpnost dokonalá
Vryp citrónově žlutý
Hustota 5,59-5,71 g⋅cm−3
Ostatní velmi křehký

Marshit (Liverside 1892), chemický vzorec CuI, je krychlový minerál.

Morfologie[editovat | editovat zdroj]

Tvoří krystaly nebo jen povlaky. Na krystalech jsou vyvinuty tvary a {100}, o {111}, -o {-1.1.1}, m {311}, β {322} a řada neurčených trigontrioktaedrů. Vzhled krystalů je obvykle tetraedrický v kombinaci s {100} nebo dalšími tvary, vzácně je kubooktaedrický s vyvinutými tvary {100}, {111} a {-1.1.1}. Plochy tvarů {100} a {hkl} jsou rýhovány paralelně s hranami. Na tetraedrech není rozdíl ve kvalitě vyvinutých ploch. Někdy dvojčatí podle {111}.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 2,5, hustota 5,59–5,71 g/cm³. Dokonale štěpný podle {110}, lom pololasturnatý, velmi křehký.
  • Optické vlastnosti: Barva: bezbarvý až světle žlutý, na čerstvém povrchu je bledě červený až tmavě cihlově červený, vryp citrónově žlutý a to i u bezbarvého. Průhledný, tmavě zbarvené variety jsou jen průsvitné. Lesk diamantový až pryskyřičný.

Naleziště[editovat | editovat zdroj]

Popsán z Broken Hill (New South Wales, Austrálie) zejména z dolu Proprietary Consols v až 1 mm velkých krystalcích. Znám i z ložiska Chuquicamata (Antofagasta, Chile) v těsném prorůstání s atacamitem na trhlinách kaolinitizovaného a sericitizovaného granodioritu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]