Mars Orbiter Camera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mars Orbiter Camera byla na orbitu kolem Marsu mezi lety 1997 a 2006, kamery s úzkým úhlem záběru jsou uvnitř cylindru, dvě širokoúhlé kamery jsou vpředu

Mars Observer Camera a Mars Orbiter Camera (MOC) byly vědecké přístroje na palubě umístěné na planetárních sondách americké NASA Mars Global Surveyor (MGS) a Mars Observer. Pracovaly jako fotografické kamery pro širokoúhlé i detailní snímky, které pro společnost NASA postavila firma Malin Space Science Systems (MSSS). Náklady na celý vědecký výzkumný projekt MOC byly asi o 44 milionů USD vyšší, než se předpokládalo v rozpočtu.[1] Sonda Mars Global Surveyor byla vytvořena ve spolupráci s Jet Propulsion Laboratory (JPL), vypuštěna v listopadu 1996 a oběžné dráhy Marsu dosáhla v září 1997. Svou primární misi dokončila v lednu 2001.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zařízení se původně jmenovalo Mars Observer Camera a bylo v roce 1986 vybráno společností NASA pro misi Mars Observer, ale na Zem se před ztrátou kosmické sondy v roce 1993 vrátily pouze tři snímky planety Mars. Druhá kamera ze stejnou specifikací bylo přejmenována na Mars Orbiter Camera (MOC) a byla postavena (s pomocí California Institute of Technology) a zprovozněna na palubě sondy Mars Global Surveyor (MGS) v roce 1996. Fotografická kamera na Zem poslala 243 668 snímků pořízených z oběžné dráhy Marsu; v roce 2006 bylo se sondou ztraceno spojení.[1] Kamera Mars Orbiter Camera byla obsluhována jejím výrobcem Malin Space Science Systems, z jejich základny v kalifornském San Diegu.[2] Od roku 1998 kamera pořizovala také detailní obrázky povrchu obou měsíců Marsu.

Fotografická kamera disponuje rozlišením až 0,5 metru na pixel. Takového rozlišení je dosahováno speciální technikou s pomocí rotace sondy, běžné rozlišení je 1,5 m/pixel.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Archivovaná kopie. www.marsjournal.org [online]. [cit. 2012-08-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-06. 
  2. a b Archivovaná kopie. www.msss.com [online]. [cit. 2012-08-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-14. 
  3. NASA PIA02004

Související články[editovat | editovat zdroj]

Společnost Malin dodala další kamery pro společnost NASA, například:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]