Maroubra (pláž)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maroubra Beach
Pláž v zimě

Maroubra (anglicky Maroubra Beach) je jedna z nejdelších pláží v Sydney. Svojí délkou přibližně jednoho kilometru přesahuje i slavnou Bondi.[zdroj?] Leží v zátoce dlouhé přesně 1,8 km.[zdroj?] Pláž, nacházející se ve čtvrti Maroubra, asi deset kilometrů jihovýchodně od centra metropole, je po většinu roku jednou z těch klidnějších pro rekreaci a vyhledávaná právě surfaři.[zdroj?]

Vyjma jižního konce se nachází větší část pláže v zátoce otevřené do Tasmanského moře. Vysoké vlny, silné zpětné proudy zvané Backpackers Express (Batůžkářský expres) a útoky žraloků jsou důvodem, proč je na pláži místo s jedním z nejvyšších v počtu záchran lidských životů v celém Novém Jižním Walesu.[zdroj?]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vrak lodi The Hereward v severní části Maroubry, květen 1898

Jméno Maroubra pochází z jazyka Austrálců a znamená doslova „místo hromů“.

6. května 1898 vichřice zachytila loď The Hereward plně naloženou železem a mrštila ji proti útesům na severní části pláže. Vrak lodi se nepodařilo nikdy odstranit, a tak byla nakonec zasypána a stala se součástí pobřeží.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Jižní část pláže s útesy

Útesy jižní části zátoky jsou mezi obyvateli Maroubry oblíbené místo pro procházky, využívají je i potápěči. Občas je zde provozováno i tzv. rock fishing. Na vrcholu tohoto cípu pláže je i střelnice, jež je z bezpečnostních důvodů ohrazena plotem a varovnými cedulemi. O kus dále se nachází zbytky děl, jejichž základy jsou stále ještě zachované.

Naopak ze severní pláže je možné udělat si velmi příjemnou a i naučnou procházku táhnoucí se téměř celou cestu po pobřeží, až k turisticky oblíbené pláži Bondi. Cesta se různě klikatí a vede přes několik menších pláží - Coogee, Clovelly a Tamarra Beach.

Pláž je oblíbená i mezi surfaři.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Autobusová doprava je jediný typ MHD, který spojuje předměstí Maroubra s ostatními částmi města. Přímo na pláž jezdí linky 317, 353, 376, 377, 395 a 396.

V případě dopravy z letiště lze použít linku 400 a dojet na Maroubra Junction, odkud se dá na pláž i dojít; jedinou další možností je taxi anebo auto.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maroubra, New South Wales na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]