Přeskočit na obsah

Mark Tremonti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mark Tremonti
Mark Tremonti (2007)
Mark Tremonti (2007)
Základní informace
Rodné jménoMark Thomas Tremonti
Narození18. duben 1974 (50 let)
PůvodUSA Detroit, USA
Žánryalternativní rock, hard rock, alternativní metal, heavy metal, post-grunge, trash metal
PovoláníMuzikant
Nástrojekytara, zpěv
Aktivní roky1994 - současnost
VydavateléWind Up Records, Universal Republic, Roadrunner Records, EMI
Členem skupinAlter Bridge
Creed
Tremonti (hudobná skupina)
Příbuzná témataAlter Bridge, Creed
Webwww.alterbridge.com
Významný nástroj
PRS Guitars
PRS Mark Tremonti model
PRS Mark Tremonti SE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mark Thomas Tremonti (* 18. dubna 1974, Detroit, USA) je americký kytarista, hudebník a skladatel s italskými předky, nejvíce známý jako sólový kytarista, doprovodný zpěvák a spoluzakladatel rockových kapel Alter Bridge a Creed.

Hudební kariéra

[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal spolu s bratry Michalem a Danem, díky kterým jako jedenáctiletý začal poslouchat jejich oblíbené kapely jako Kiss, Celtic Frost a Metallica, což jej přivedlo k rocku a metalu. Mark byl touto hudbou natolik okouzlen, že si koncem roku 1985 koupil svou první kytaru a začal docházet na hodiny. Po čtrnácti dnech však skončil, protože jak říká: „Učili mě „Mary Had A Little Lamb“, zatím co já se chtěl naučit „Master Of Puppets“.“ Tak začal hrát sám, nakoupil pár knih kytarových tabulatur a trénoval svoje oblíbené songy tak dlouho, dokud je nezvládl. Poté, co se rodina přestěhovala do Orlanda na Floridě, Mark začal vyznávat styl gothic a poslouchat Megadeth, jejichž triko nosil pod školní košilí. Na škole se také potkavá se Scottem Stappem a hrál zde ve své první kapele jménem Wit’s End. Byli průměrnými hvězdami střední školy a hráli písničky Mötley Crüe a dalších kapel.

Creed: 1994 - 2004, 2009 - současnost

[editovat | editovat zdroj]

Po střední škole strávil Tremonti rok na univerzitě (během této doby dosáhla Markova hra na kytaru lepší úrovně) a po návratu na Floridu se znovu setkal se Stappem. Rozhodli se založit kapelu a po pár zkouškách a diskusích ve Scottově ložnici vyzkoušeli několik basáků a bubeníků. Vybrali Briana Marshalla a Scotta Phillipse a založili skupinu jménem Naked Toodler. Za nějakou dobu se přejmenovali na Creed a postupně vydali tři multiplatinová alba: „My Own Prison“ (1997), „Human Clay“ (1999) a „Weathered“ (2001). V tomto období byl Tremonti 3× vyhlášen nejlepším kytaristou roku. V červnu roku 2004 Creed oficiálně oznamuje svoje rozpuštění, v listopadu téhož roku vychází kompilace Greatest Hits. Po Stappově sólové kariéře a účinkování ostatních tří členů v kapele Alter Bridge (2004–současnost), i přes několikeré vyjádření Tremontiho o nemožnosti smíření, dochází po měsících spekulací v roce 2009 k obnovení Creed a vydání čtvrtého alba „Full Circle“. Kapela také absolvovala světové tour k podpoře alba v letních měsících let 2009 a 2010.

Alter Bridge: 2004 - současnost

[editovat | editovat zdroj]

Skupinu dali dohromady v lednu 2004 Tremonti, Marshall a Phillips poté, co zanikl Creed. Jako zpěvák byl přizván Myles Kennedy (The Mayfield Four, Citizen Swing a aktuálně též zpěvák Slash Tour Band 2010/2011). Kapela vydala debutové album „One Day Remains“ v srpnu 2004, další desku „Blackbird“ v roce 2007, a třetí a zatím poslední album s názvem "AB III" vyšlo v říjnu 2010. V současné době skupina absolvuje tour k této desce. Tremonti, Marshall a Phillips, díky obnovení Creed, nyní plánují rozdělit své aktivity mezi Alter Bridge a Creed, zatímco Stapp s Kennedym se budou v mezidobích věnovat svým dalším projektům.

Sólová kariéra: 2000 - současnost

[editovat | editovat zdroj]

Během doby kdy se Creed ocitl na sklonku kariéry, měl Tremonti úmysl založit jako boční projekt speedmetalovou kapelu jménem Downshifter (se zpěvákem Haterbreed Jamey Jastou a bubeníkem Slipknot Joey Jordisonem), ale projekt se nikdy nerozjel. Nicméně nedávno hovořil o svém sólovém albu. „Skupiny jsou tak odlišné“ říká Tremonti o svých dvou současných kapelách, „ a já píšu hodně. Připravuji sólovou desku, protože jsou písně, které chci, aby spatřily světlo světa, přestože se nehodí ani pro Creed ani pro Alter Bridge“. Bude si své písně sám zpívat a hrát sólovou kytaru za přispění Erica Friedmana a Garreta Whitlocka (Submersed). Album "All I Was" vyšlo v roce 2012 a vyvrátilo dlouholeté Markovy obavy, že nemá pěvecky na to být frontmanem. V roce 2015 vychází druhé album "Cauterize". Na něm je patrný značný progres Markova hlasu (pravděpodobně díky radám Mylese Kennedyho).

Další práce

[editovat | editovat zdroj]

Tremonti během let od počátků Creed spolupracoval s více umělci včetně Sevendust, Fozzy, Larry The Cable Guy, Michael Angelo Batio a Bury Your Dead. Pomáhal s produkcí několika písní na albu „In Due Time“ (2004) kapely Submersed. V r. 2009 Tremonti vydal instruktážní kytarové DVD s názvem „Mark Tremonti: The Sound And The Story“, ve kterém vyučuje všem svým sólům z alba Alter BridgeBlackbird“. Učí též jak se rozcvičit, různá ladění, fingerpicking styl, legato techniky a další pokročilá cvičení. Jeho DVD zahrnuje i lekce „hostujících lektorů“ jako jsou Myles Kennedy, Michael Angio Batio, Rusty Cooley, Bill Peck a Troy Stetina. V části DVD nazvané „The Story“ pak Tremonti hovoří o svých kytarových začátcích včetně povídání o své první kytaře. Poté dává nahlédnout do veškerého vybavení včetně kytar, jež používá na tour a představuje postupně každou z nich i jejich příslušenství.

Diskografie

[editovat | editovat zdroj]

Sólová alba

[editovat | editovat zdroj]
  • All I Was 2012
  • Cauterize 2015
  • Dust 2016

Osobní život

[editovat | editovat zdroj]

Tremonti žije v Orlandu na Floridě spolu s manželkou Victorií. Mají dva syny, Austena a Pearsona. Jeho bratr Michael spolupracuje pro Alter Bridge s tiskem a zajišťuje kontakty s fankluby a fanoušky. Druhý bratr Dan je prezidentem a kreativním ředitelem designu a marketingu firmy s názvem „Core 12“ a je autorem všech výtvarných prací na obalech alb Alter Bridge i Creed.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]