TV Markíza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Markíza)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
TV Markíza
Markiza logo.png
Zahájení vysílání 31. srpna 1996
Provozovatel Central European Media Enterprises
Generální ředitel Matthias Settele
Formát obrazu 16 : 9 / 4 : 3
Země SlovenskoSlovensko Slovensko
Jazyk slovenština
Oblast vysílání Slovensko
Sesterské kanály Markíza HD,
Doma,
Dajto,

Fooor (zaniklý),
Web markiza.sk
Dostupnost
Satelitní
Skylink balíček Digital
IPTV
Lepší.TV internetová televize
Vchod do budovy TV Markíza

TV Markíza je nejsledovanější slovenská soukromá televize[zdroj?]. Vysílá od srpna 1996, od roku 2005 ji vlastní skupina CME.[1] Od října 2013 je jejím generálním ředitelem rakouský podnikatel Matthias Settele.

Zpravodajství[editovat | editovat zdroj]

Zpravodajství TV Markíza je podle průzkumů nejobjektivnější v zemi (následováno je zprávami TV Joj, zpravodajskou TA3 a veřejnoprávní Jednotkou). V Bratislavském kraji jsou večerní Televízne noviny druhé nejsledovanější (po Novinách na TV Joj). Vysílány jsou tyto zpravodajské relace:

  • Prvé televízne noviny – Po–Pá 17.00
  • Televízne noviny – Po–Ne 19.00
  • Počasie – Po–Ne 20.05
  • Športové noviny – Po–Ne 20.20

TV Markíza na Slovensku rovněž provozuje zpravodajský web www.TVnoviny.sk, totožné s českým TN.cz TV Nova.

Program[editovat | editovat zdroj]

TV Markíza se v programovém složení specializuje na mladé lidi 12–50 let. Ve všední dny vysílá ráno relaci Teleráno (v ČR existuje verze Snídaně s Novou). Dopoledne vyplňuje reprízami dříve vysílaných pořadů. V tzv. prime time vysílá mimo zpravodajství seriály jako Búrlivé víno, Rodinné prípady nebo Súsedské prípady. Dále vysílá komediální seriály jako Horná Dolná nebo Divoký Zapadákov, zábavné relace Kredenc, Chart show, Tvoja tvár znie povedome nebo Dobre vedieť!. Mimo jiné také reality show jako Farma, Superstar, O 10 rokov mladší, Nový domov, Svokra nebo publicistiku Reflex a Smotánka.

Zahraniční akvizice[editovat | editovat zdroj]

TV Markíza vysílá zahraniční pořady především americké produkce jako Námořní vyšetřovací služba, Mentalista, Máma, Dva a půl chlapa, Šestý smysl, Teorie velkého třesku a další.

Šíření[editovat | editovat zdroj]

Program je šířen na IPTV technologii u Lepší.TV ve formátu MPEG-4/HD, která má až 30denní zpětné zhlédnutí, neomezené nahrávání nebo vlastní hodnocení filmů, seriálů a pořadů.

Dětský blok[editovat | editovat zdroj]

TV Markíza vysílá hlavně americké dětské programy ze studií Hanna-Barbera nebo Nickelodeon jako např. Scooby Doo, Tom a Jerry nebo Tučňáci z Madagaskaru. V sobotu se dětský blok sestává z jednoho dětského seriálu a filmu, trvá cca od 7.00 do 9.15. V neděli ze tří pořadů a trvá od cca 7.00 do 8.15. Po něm následuje rodinný film.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Zatímco byl jejím spolumajitelem Pavol Rusko, byla televize Markíza kritizovaná za neobjektivitu ve svém zpravodajství. To bylo údajně tendenčně zaměřované v neprospěch Ruskových politických oponentů a v prospěch Ruska, respektive jeho strany ANO. Takováto kritika se vztahuje na přístup zpravodajů televize například k těmto tématům:

  • odposlouchávání deníku SME
  • „Ruskove zmenky“: toto téma Markíza napříč aktuálnosti v jiných médiích neotevřela. Mluvčí Markízy Ivana Semjanová neinformování odůvodnila tím, že případ se „ani informačně, ani fakticky neposunul dál, a jeho odvysíláním bychom jen opakovali stanoviska a skutečnosti, které už byly veřejně publikované v jiných médiích“

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Společnost Central European Media Enterprises získala kontrolu nad stanicí Markíza TV vysílající ve Slovenské republic. Lupa.cz [online]. [cit. 2020-10-29]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]