Markéta Bourbonská (1211–1256)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Markéta Bourbonská
navarrská královna a hraběnka ze Champagne
Portrét
Markéta s manželem a houslistou
Narození1211
Úmrtí1256
Provins
Pohřbenaklášter Clairvaux
ManželTheobald I. Navarrský
PotomciEleonora
Theobald II. Navarrský
Beatrix Navarrská
Petr
Markéta Navarrská
Jindřich I. Navarrský
DynastieDampierrové
OtecArchambaud VIII. z Bourbonu
MatkaAlix z Forezu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markéta Bourbonská (12111256, Provins) byla navarrská královna a hraběnka ze Champagne, manželka krále Theobalda I.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v roce 1211 z prvního manželství bourbonského pána Archambauda VIII. s Alix z Forezu. Roku 1232 byla provdána za hraběte Theobalda IV. ze Champagne. O deset let starší hrabě byl již dvakrát ženat, první manželství skončilo rozvodem a druhé smrtí manželky Anežky z Beaujeu († 1231). Markéta mu přinesla pěkné věno a po jeho boku se roku 1234 stala navarrskou královnou. Během více než dvacet let trvajícího manželství porodila šest dětí.

V létě 1253 ovdověla a podařilo se jí urychleným představením staršího syna Theobalda jako nástupce zabránit nástupnické krizi a otevřené vzpouře v Pamploně. Společně s aragonským králem Jakubem se stala na další tři roky regentkou. Během doby svého regentství řešila majetkový konflikt s templáři, kteří ve velkém skupovali majetek v Champagni a zakázala jim nákup feudálního majetku. Zemřela roku 1256 na úplavici a byla pohřbena v klášteře Clairvaux.[1]

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EVERGATES, Theodore. Aristocratic women in the County of Champagne. In: EVERGATES, Theodore. Aristocratic women in medieval France. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 1999. ISBN 0-8122-1700-4. S. 86. (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]