Marie Bulharská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Bulharská
Narození 12. století
Úmrtí 13. století
Otec Kalojan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Bulharská byla druhou císařovnou Jindřicha I. Konstantinopolského.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Marie byla dcerou Kalojana Bulharského. Její matkou mohla být jeho manželka Anna Kumánka, která se později vdala za Borila, synovce svého prvního manžela.

V roce 1213 se Marie vdala za Jindřicha, konstantinopolského císaře. Podle knihy The Late Medieval Balkans (1987) od Johna Finea bylo toto manželství součástí aliance mezi bulharským vládcem Borilem a Jindřichem. Tato aliance by Jindřichovi prospěla tím, že byl ochránila Thrákii a Soluňské království před nebezpečím bulharské invaze a mohl se místo toho soustředit na Nikájské císařství. Boril během trvání války utrpěl ztráty a také mohl tuto alianci vidět jako způsob, jak zabezpečit vlastní hranice.[1]

Císař Jindřich zemřel v roce 1216 a Marie byla podezřívaná, že ho nechala otrávit. Její další osud je neznámý. Manželství bylo bezdětné a Jindřichovým nástupcem se stal jeho bratr Petr.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fine 1994, s. 100–101.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FINE, John Van Antwerp, 1994. The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest. Ann Arbor: University of Michigan Press. Dostupné online. ISBN 978-0-472-08260-5. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Latinská císařovna
Předchůdce:
Anežka z Montferratu
12131216
Marie Bulharská
Nástupce:
Jolanda Flanderská