Marie Anna Habsburská (1610)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Anna

Maria Anna Habsburská (13. ledna 1610, Štýrský Hradec - 25. září 1665, Mnichov), dcera císaře Svaté říše římské Ferdinanda II. a manželka bavorského kurfiřta Maxmilián I., byla rakouskou arcivévodkyní, bavorskou vévodkyní a regentkou.

Původ

Když se Marie Anna narodila, byla už pátým dítětem habsburského následníka trůnu Ferdinanda II. a jeho první manželky Marie Anny Bavorské. Ze starších sourozenců se dospělosti dožil pouze starší bratr, pozdější císař a král, Ferdinand III.. Mladší sestra Cecílie Renata se provdala za polského krále Vladislava IV. a mladší bratr Leopold Vilém se stal místodržitelem v Nizozemí.

Maxmilián I. a Marie Anna

Život

Roku 1635 zemřela Alžběta Renata Lotrinská, první manželka bavorského kurfiřta Maxmiliána I. z rodu Wittelsbachů. Bezdětný kurfiřt se proto poohlížel po nové manželce, která by mu porodila dědice.
Svatba Marie Anny s Maxmiliánem se konala ve Vídni 15. července 1635 a jejich manželství je považováno za šťastné.

Marie Anna se velmi zajímala o politiku a je obecně pokládána za velmi zdatnou a obratnou ženu. Stála po manželově boku a byla mu nápomocna ve vladařských povinnostech, což v tehdejší době nebylo pro ženu obvyklé. Po Maxmiliánově smrti v roce 1651, prokázala své vrozené schopnosti i získané zkušenosti jako regentka za staršího syna Ferdinanda Mariu.

Děti

Literatura