Marie Anglická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Možná hledáte: Marie I. Tudorovna nebo Marie II. Stuartovna.
Marie Anglická
hraběnka z Montfort-l'Amaury a vévodknyě bretaňská
Marie na detailu z náhrobku Eduarda III.
Manžel Jan IV. Bretaňský
Narození 10. října 1344
Waltham
Úmrtí 1362
Pochována klášter Abingdon
Rod Plantageneti
Otec Eduard III.
Matka Filipa Henegavská

Marie Anglická (anglicky Mary of Waltham, bretonsky Mari Bro-Saoz nebo Mari Plantagenêt, francouzsky Marie d'Angleterre; 10. října 1344 Waltham1362) byla hraběnka z Montfort-l'Amaury a vévodkyně bretaňská, které se během krátkého života nepodařilo spatřit své vévodství. Své přízvisko získala podle místa narození.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla dcerou anglického krále Eduarda III. a Filipy, dcery henegavského hraběte Viléma. Její otec během války o bretaňské nástupnictví podporoval Jana z Montfortu a po jeho zajetí mu přislíbila jeho žena Johana, že bude moci jednu ze svých dcer provdat za jejího syna Jana, pokud jí poskytne vojenskou pomoc. Roku 1343 se Johana i se synem odebrala na anglický dvůr, kde se dostalo budoucímu bretaňskému vévodovi vychovy. Ke svatbě s Marií došlo zřejmě v létě roku 1361.

Manželství bylo kratičké a bezdětné, Marie již na jaře 1362 onemocněla a v prosinci téhož roku zemřela. Byla pohřbena v benediktinském klášteře Abingdon v Oxfordshire společně se svou mladší sestrou Markétou. Marie je zobrazena na jižní straně otcova náhrobku ve Westminsterském opatství.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]