Marie Anglická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Anglická
Dcera2.jpg
Narození 10. října 1344
Bishop's Waltham
Úmrtí 13. září 1361 (ve věku 16 let)
Místo odpočinku Abingdon Abbey
Manžel(ka) Jan IV. Bretaňský
Rodiče Eduard III. a Filipa z Hainault
Příbuzní Johana Anglická
Markéta Anglická
Isabela Anglická
Eduard
Jan z Gentu
Edmund z Langley
Lionel z Antverp
Tomáš z Woodstocku
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie (anglicky Mary of Waltham, bretonsky Mari Bro-Saoz nebo Mari Plantagenêt, francouzsky Marie d'Angleterre; 10. října 1344 Waltham1362) byla hraběnka z Montfort-l'Amaury a vévodkyně bretaňská, které se během krátkého života nepodařilo spatřit své vévodství. Své přízvisko získala podle místa narození.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla dcerou anglického krále Eduarda III. a Filipy, dcery henegavského hraběte Viléma. Její otec během války o bretaňské nástupnictví podporoval Jana z Montfortu a po jeho zajetí mu přislíbila jeho žena Johana, že bude moci jednu ze svých dcer provdat za jejího syna Jana, pokud jí poskytne vojenskou pomoc. Roku 1343 se Johana i se synem odebrala na anglický dvůr, kde se dostalo budoucímu bretaňskému vévodovi vychovy. Ke svatbě s Marií došlo zřejmě v létě roku 1361.

Manželství bylo kratičké a bezdětné, Marie již na jaře 1362 onemocněla a v prosinci téhož roku zemřela. Byla pohřbena v benediktinském klášteře Abingdon v Oxfordshire společně se svou mladší sestrou Markétou. Marie je zobrazena na jižní straně otcova náhrobku ve Westminsterském opatství.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]