María Guadalupe García Zavala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatá
María Guadalupe García Zavala
María Guadalupe García Zavala
María Guadalupe García Zavala
Zakladatelka kongregace
Datum narození 27. dubna 1878
Místo narození Zapopan
Datum úmrtí 24. června 1963
Místo úmrtí Guadalajara
Svátek 24. června
Blahořečena 25. dubna 2004, Jan Pavel II.
Svatořečena 12. května 2013, František
Uctívána církvemi Římskokatolická církev

María Guadalupe García Zavala (27. dubna 1878, Zapopan24. června 1963, Guadalajara) byla mexická římskokatolická řeholnice a spoluzakladatelka kongregace Služebnic svaté Markéty Marie a chudých.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 27. dubna 1878 v Zapopanu, Fortinu Garcíovi a Rifugii Zavala jako Anastasia a přezdívali jí Lupita. Měla pověst velmi pěkné a sympatické dívky. Ke všem byla milá, stále ochotná sloužit. Zasnoubila se s Gustávem Arreolem a měla se sním co nejdříve vdát. Ve svých dvaceti tři letech, však pocítila Boží povolání zasvětit se řeholnímu životu se zvláštním zřetelem pro chudé a nemocné.

Se svým rozpoložením se svěřila svému duchovnímu vůdci, páterovi Ciprianovi Iñiguezovi Martín del Campo, který jí kdysi řekl že také touží založit řeholní kongregaci na pomoc nemocným v nemocnici. Sám jí vyzval, aby se začala věnovat této práci. Nakonec spolu založily Kongregaci Služebnic svaté Markéty Marie a chudých.

Matka Lupita byla zvolena generální představenou kongregace a tuto službu vykonávala celý svůj život. Ačkoliv pocházela ze zámožné rodiny, s radostí dokázala přijat mimořádně skromný způsob života. Sestry kongregace učila milovat chudobu, aby se mohli lépe věnovat nemocným. V té době nemocnice procházela těžkými ekonomickými problémy, a proto dokonce požádala svého duchovního vůdce o dovolení žebrat na ulicích. Když dostala souhlas, tak toto dělala několik roků spolu se svými spolusestrami, dokud nevyřešila tyto problémy.

Zemřela 24. června 1963 v Guadalajaře.

Proces svatořečení[editovat | editovat zdroj]

Její proces byl započat 29. června 1984. Dne 1. července 2000 byla prohlášena Ctihodnou. Blahořečena byla 25. dubna 2004 a svatořečena 12. května 2013.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]