Majáková loď

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Majáková loď (anglicky: lightvessel nebo lightship, německy: Feuerschiff ) je loď plnící funkci majáku, plujícího navigačního znaku, který je zakotven v místě, kde nemůže být postaven stálý maják pro velkou hloubku vody nebo je jinak nevhodné pro stavbu majáků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přestože existují záznamy o požárech majáků umístěných na lodích v římském období, první moderní majáková loď byla umístěna mimo písčinu Nore u ústí řeky Temže v roce 1734 jejím vynálezcem Robertem Hamblinem.[1][2]

U amerických břehů byla poprvé zakotvena majáková loď u písčité mělčiny Nantucket South Shoals v Massachusetts 15. června 1854. Robusní škuner se dvěma stěžni, na které se v noci vytahovaly velké lucerny s lampami s velrybím tukem. Dosvit byl několik mil, poslední americká majáková loď, která ukončila službu v roce 1973 měla svítivost 400 000 kandel a dosvit 23 mil.[3]

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Majáková loď kromě stálého světla (nemůže mít sektorové světlo z důvodů nestability – otáčení lodi) je vybavena zvukovým mlhovým signálem, později radiomajákem a transponderem Racon. Dosvit světla není velký vzhledem nízké výšce světla. Charakteristika je uváděná v seznamech navigačních světel.

Majákové lodi se vyskytují čím dál méně. Na jejich místo jsou umístěny světelné plovoucí bóje (Light-float) nebo LANBY (large automatic navigation buoy – velké automatické navigační bóje).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Latarniowiec na polské Wikipedii a Lightvessel na anglické Wikipedii.

  1. A History of Lightships [USCGLSA]. www.uscglightshipsailors.org [online]. [cit. 2020-09-21]. Dostupné online. 
  2. The History of the Lightship [online]. [cit. 2020-09-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. REED, Robert. R. History of Lightships | Nantucket Lightship Basket Museum [online]. [cit. 2020-09-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]