Maják Járy Cimrmana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maják Járy Cimrmana
Maják Járy Cimrmana
Maják Járy Cimrmana
Základní informace
Konstrukcedřevěná, montovaná
Kóta paty785 m n. m.
Rok vzniku2013
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký kraj
Souřadnice
Map
Technické informace
Výška stavby23,7 m
Počet schodů115
Stavpřístupná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maják Járy Cimrmana je nejmladší dřevěná rozhledna Jizerských hor. V budově pod rozhlednou se nachází muzeum Járy Cimrmana, které bylo otevřeno spolu s Majákem; přístup na rozhlednu je přes muzeum. Stavba se nachází ve vsi Příchovice v katastrálním území Příchovice u Kořenova, obec Kořenov, okres Jablonec nad Nisou na úpatí Příchovického hřebene.

Rozhledna byla postavena v letech 20112013 podle projektu Hutě architektury Martin Rajniš, Je 23,7 m vysoká (nebo 25,6 m vysoká[1]). Na rozhlednu vede 115 schodů.[1] Jako materiál na stavbu bylo použité borové dřevo a její originální konstrukce svým tvarem skutečně připomíná maják.

Stavbu muzea a rozhledny, která stála kolem 4 milionů, financovali majitelé sousedícího penzionu U čápa bez evropských dotací.[1] V blízkosti objektu byl na místě bývalé skládky a střelnice vybudován Lesopark Na Sluneční, autorů studia Strašné dítě/Enfant Terrible, dřevěné prvky vytvořili David Smrčka, Jaromír Bernart, Lenka Klodová a Adam Spolnik. Na projektu spolupracovaly i děti ze základních škol v Kořenově a polském Kopanieci. Grant Evropské unie pokryl cca polovinu nákladů.[1]

Rozhledna poskytuje výhled zejména na oblast Železnobrodska a Semilska v pozadí s Kozákovem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]