Maison d'Auguste Comte

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maison d'Auguste Comte
Pracovna
Pracovna
Údaje o muzeu
StátFrancieFrancie Francie
MěstoPaříž
Adresa10, rue Monsieur Le Prince, 75006 Paris
Kód památkyPA00088596 a MI077
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maison d'Auguste Comte (Dům Augusta Comta), též známý jako Musée Auguste-Comte je soukromé muzeum a archiv v Paříži. Nachází se v 6. obvodu v ulici Rue Monsieur Le Prince. Muzeum představuje život a dílo francouzského matematika a sociologa a zakladatele pozitivistické církve Augusta Comta (1798-1857).

Popis muzea[editovat | editovat zdroj]

Muzeum spravuje Association internationale Auguste Comte (Mezinárodní asociace Augusta Comta). Muzeum se nachází ve 2. patře domu č. 10 v ulici Rue Monsieur le Prince v bytě, ve kterém Comte žil od roku 1841 až do své smrti v roce 1857, a kde napsal čtyři svazky svého díla Système de politique positive (1851-1854), své poslední pojednání pozitivistické filozofie.

Byt byl po filozofově smrti zachován v původní podobě. Skládá se z pěti hlavních místností (jídelna, obývací pokoj, pracovna, učebna, ložnice) a vestibulu o celkové ploše 150 m2. Zde jsou vystaveny Comtův psací stůl, portréty Clotildy de Vaux (1815-1846), která Comta inspirovala, a jeho učedníků, osobní předměty, ručně psané dopisy a knihovna s pozitivistickými spisy, která obsahuje asi 600 knih ve francouzštině, včetně prvních vydání jeho děl, 250 knih v jiných jazycích, několik tisíc brožur a čtyři sbírky periodik.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maison d'Auguste Comte na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]