Mahna Mahna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mahna Mahna (v originále Mah Nà Mah Nà, v jiných transkripcích též Mah na Mah na nebo Mah-Nà Mah-Nà) je legendární filmová melodie italského skladatele Pietra Umilianiho – a patrně také jeho nejznámější.

Umiliani složil melodii v červnu 1968 pro italský pseudodokumentární film Švédsko, peklo a nebe (v originále Svezia, Inferno E Paradiso, režie Luigi Scattini). Film pojednává o životě ve Švédsku, tedy mimo jiné i o životním stylu využívajícím saunování. A patrně právě lehce groteskní ráz tohoto typu života (svléknout se - vejít - nahřát - zchladit - odejít - obléknout) tato skladba reflektuje[1]. Základní melodie i rytmus jsou univerzální a jednoduché, bez používání slov, a do toho jako „sloky“ vstupují útržky slavných světových melodií[2].

V následujících letech se ze skladby stal rozhlasový hit a stala se předmětem mnoha coververzí, byla hojně napodobována a parodována. Patrně jednou z nejoblíbenějších parodií je ta, která byla uvedena v rámci dětského pořadu BBC Sesame street (česky Sezame, otevři se) v podání maňásků „Muppets“[3][4], ve své show ji ale využil třeba i Benny Hill[5] a že se z ní dá těžit dodnes, ukazuje i raper Mr. Mo[6].

V Československu skladbu využila například Československá televize roku 1977 v silvestrovské šou, kdy ji předvádělo deset programových hlasatelek a hlasatelů[7]. Existuje i záznam ČST, kdy tato skladba je hrána na tehdy největší tubu na světě[8]. Skupina bratří Traxlerů Skiffle Kontra zase ve své verzi využívá úryvky z děl Bedřicha Smetany[9].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Youtube.com: Ukázka z filmu Svezia, Inferno E Paradiso
  2. Youtube.com: (Údajně) originální verze 1968
  3. Youtube.com: Muppet show 1969
  4. Youtube.com: Muppet show 1976
  5. Youtube.com: Benny Hill - Classic Comedy Sport sketch
  6. Youtube.com: Mr Mo - Mahna Mahna 2007
  7. Youtube.cz: Silvestr ČST 1977 - televizní hlasatelky a hlasatelé mají vystoupení v čase záznamu 0:33:20.
  8. střihový pořad Za všechno může čas z 1. poloviny 90. let, on-line nedostupný
  9. Youtube.cz: Mana mana - Prodaná nevěsta 2003 - úryvek ze vzpomínkového pořadu na Miroslava Horníčka