Madona del Cardellino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Madona del Cardellino
AutorRaffael Santi
Rok vzniku1507
Technikaolej na dřevě
Rozměry107 x 77 cm
UmístěníGalleria degli Uffizi, Florencie, Itálie

Madona del Cardellini (česky Madona se stehlíkem) je název obrazu italského renesančního umělce Raffaela Santiho namalovaného v roku 1507.

Raffael je v dějinách evropského malířství známý jako autor několika obrazů, ve kterých dominuje motiv Madony a Dítěte. Obraz Madona del Cardellini je jedním z nich.

Ikonografie díla je typicky "raffaelovská": v otevřené krajině, v tomto případě zřejmě inspirované toskánským venkovem, sedí na skále Panna Maria. U jejích nohou stojí děti - sv. Jan Křtitel a Ježíšek. Madona upírá něžný, mateřský pohled na světlovlasou, kudrnatou hlavičku Jana Křtitele, opásaného rouškou z velbloudí srsti a držícího v ručkách malého stehlíka (odtud název obrazu). Nahý Ježíšek ho něžně hladí po jemném peří, přičemž je přítomností ptáčka zaujatý více, než otevřenou knížkou v matčině ruce. Vztah k matce naznačuje jeho nožka, kterou stojí na obnažené noze Panny Marie.

Postavy jsou namalované v prostorové pyramidě, což dokazuje jednoznačný Leonardův vliv. Zajímavě působí pozadí scény, dokumentující období a čas vzniku malby. To je tvořeno otevřenou krajinou s tekoucí řekou a mostem a architekturou nedalekého města, ve které dominuje kupole kostela, připomínající kopuli katedrály Santa Maria del Fiore ve Florencii.

Dílo vzniklo jako Raffaelův svatební dar k sňatku jeho přítele Lorenza Nasiho. Obraz byl vážně poškozen při zřícení Lorenzova domu v roce 1547. Následně byl zrestaurován malířem Ridolfem Ghirlandaiem, synem Domenica Ghirlandaia, umělce, hluboce ovlivněného Raffaelovými pracemi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Madona del Cardellino na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • E. Michelettiová, Nejkrásnější muzea světa - Florencie, TRIO Publishing, Bratislava, 1996, ISBN 80-967324-2-0
  • A. Guber, Galereja Uffizi - Florencija, Sovětský chudožnik, Moskva, 1968

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]