Macue (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Macue
Základní informace
ArchitektOze Hoan
Výstavba1607
Materiáldřevo
Poloha
AdresaMacue, JaponskoJaponsko Japonsko
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Macue, též zvaný Černý hrad, je dřevěný hrad v japonském městě Macue. Jde o jeden ze dvanácti japonských hradů, který se dochoval takřka v původním stavu ze středověku.[1] Je druhým největším, třetím nejvyšším (30 metrů) a šestým nejstarším z japonských hradů. Stavba proběhla v letech 1607–1611, stavitelem byl lokální vládce Horio Jošiharu. V roce 1638 předal Jošihara hrad klanu Macudaira, větvi vládnoucího klanu Tokugawa. Klan Macudaira hrad držel poté dalších 234 let. Hrad nikdy nezažil dobývání, což ho ochránilo před osudem většiny jiných dřevěných hradů. V roce 1875 byly všechny budovy na hradě demontovány, s výjimkou hradní věže (Tenšukaku). Na místě bývalých budov je dnes hradní park. Hlavní věž zvenku vypadá jako pětipatrová, ale pater má šest. V letech 1950–1955 prošel hrad kompletní rekonstrukcí. Hradby jsou natřeny černou barvou, černá je částečně i fasáda, odtud alternativní označení Černý hrad.[2] Někdy je též nazýván Kulík, podle vodního ptáka, jehož tvar prý připomíná. V roce 2015 byl hrad zařazen na seznam japonských národních pokladů.[3] Hrad byl postaven u jezera Šindži, takže většina turistů se k němu v současnosti vydává v rámci výletu na lodi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matsue-jo, the Black Castle | Japan Experience. www.japan-experience.com [online]. [cit. 2019-11-05]. Dostupné online. 
  2. Matsue Travel: Matsue Castle. www.japan-guide.com [online]. [cit. 2019-11-05]. Dostupné online. 
  3. Matsue Castle – finally designed as a Japan’s national treasure in 2015 [online]. Tabijikan.com, 2016-04-15 [cit. 2019-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]