Kulík říční

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kulík říční

alternativní popis obrázku chybí
Dospělý pták
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neogathae)
Řád: dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Čeleď: kulíkovití (Charadriidae)
Rod: kulík (Charadrius)
Binomické jméno
Charadrius dubius
Scopoli, 1786
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dospělý pták v letu
Mladý pták
Charadrius dubius

Kulík říční (Charadrius dubius) je malý druh bahňáka z čeledi kulíkovitých (Charadriidae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dorůstá 14–17 cm, v rozpětí křídel měří 42–48 cm a váží 25-55 g. Dospělí ptáci mají hnědý hřbet a temeno, tmavé letky, světlou spodinu těla a černý pruh na krku a na čele. Výrazný je též žlutý kroužek kolem tmavého oka. Končetiny má růžovo-hnědé a krátký zobák černý. Obě pohlaví se zbarvením nijak neliší, mladí ptáci jsou pak celkově světlejší s vpředu přerušeným pruhem na krku.

V porovnáním s velmi podobným kulíkem písečným (Charadrius hiaticula) je kulík říční o něco menší a štíhlejší. Kulík písečný se dále liší také převážně oranžovým zobákem a výrazným bílým pruhem na křídlech patrným v letu.

Nejčastěji se ozývá klesavým „piu“ nebo svižným „pri“ (zvuk nahrávka s hlasem).

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Hnízdí téměř v celé Evropě, s výjimkou severních oblastí Skandinávie, Velké Británie a Islandu, dále také v severní Africe a na rozsáhlém území Asie. V rozmezí od listopadu do února táhne na zimoviště do Afriky, konkrétně jak do její severní, tak subsaharské části, včetně pobřeží západní Afriky, Zaire, Tanzanie a Keni. Zpět ve střední Evropě se pak začíná objevovat již v druhé polovině března.[2]

Žije na bahnitých, písečných i štěrkovitých březích mělkých vod (rybníků, jezer, pískoven aj.).

V České republice hnízdí až po 850 m n. m.[2]

Chování[editovat | editovat zdroj]

Na zemi rychle cupitá, náhle se zastavuje. Let je rychlý, přímý. Během hnízdění je teritoriální, při tazích, které podniká v noci, se však často zdržuje v menších hejnech.[2]

Živí se především červy, pavouky, hmyzem, jeho larvami a měkkýši. Kořist často sbírá i z vodní hladiny.

Hnízdí 1× až 2× ročně od dubna do srpna. Hnízdo je jednoduchý důlek v zemi na otevřeném terénu, případně v nízké vegetaci, vždy nedaleko vody. Během námluv samec hloubí hnízd víc, z nichž si pak samice sama jedno vybírá.

V jedné snůšce jsou nejčastěji 4 29,8 x 22,2 mm[2] velká vejce. Jejich zbarvení, které bývá bílé až šedé s drobným tmavým skvrněním, má maskovací účel. Inkubace trvá 24-25 dnů a podílí se na ní oba rodiče. V případě, že se mláďata cítí ohrožena, se tisknou k zemi a spoléhají tak na své ochranné zbarvení. Při jejich ohrožení také často předstírá jeden z rodičů zranění křídla a snaží se tak predátora odlákat do bezpečné vzdálenosti.[3]

Ve volné přírodě se dožívá průměrně 4 let.[4]

Početnost[editovat | editovat zdroj]

Evropská populace druhu byla na počátku 21. století odhadována na 110-240 tisíc párů. V počtu větším jak 5 000 párů přitom hnízdí na území Ruska (konkrétně v jeho evropské části), Běloruska, Ukrajiny, Francie a Německa. Jen středoevropská populace je pak odhadována na 13 000-19 000 párů, z čehož na území České republice hnízdí 700–1400 párů.[2][5] Jeho populační trend je na našem území stabilní.[6]

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
  2. a b c d e DUNGEL, Jan; HUDEC, Karel. Atlas ptáků České a Slovenské republiky. Praha : Academia, 2001. ISBN 9788020009272. S. 96.  
  3. VOLKER, Dierschke. Ptáci. Praha : Euromedia Group, k. s., 2009. ISBN 978-80-242-2193-9. S. 177.  
  4. Little Ringed Plover Charadrius dubius [Scopoli, 1786] [online]. BTO Web, [cit. 2010-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Hans-Günther Bauer, Einhard Bezzel & Wolfgang Fiedler: Das Kompendium der Vögel Mitteleuropas: Alles über Biologie, Gefährdung und Schutz. Band 1: Nonpasseriformes – Nichtsperlingsvögel, Aula-Verlag Wiebelsheim, Wiesbaden 2005, ISBN 3-89104-647-2 (německy)
  6. Jednotný program sčítání ptáků [online]. Česká společnost ornitologická, [cit. 2010-11-27]. Dostupné online.  
  7. Little Ringed Plover (Charadrius dubius) [online]. Internet Bird Collection (IBC), [cit. 2010-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]