Přeskočit na obsah

Mach (jádro)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mach
VyvíjíCarnegieho–Mellonových univerzita (mj. Richard Rashid)
(verze 3.0)
University of Utah
(verze 4.0)
Rodina OSUnix-like
DruhSvobodný software
Aktuální verze4.0 / 29. březen 1996
Podporované platformyx86
Typ jádramikrojádro první generace (verze 3.0 a 4.0)
Programovací jazykC, jazyk symbolických adres
LicenceSvobodný software, převážně BSD licence
Stavpřerušené
Oficiální webCMU CS Project Mach Home Page Mach 3
The Mach 4 Project Mach 4

Mach (výslovnost [mɑːk]IPA)[1][2] je jádro operačního systému, které bylo vyvinuto na Univerzitě Carnegie Mellon pro podporu výzkumu operačních systémů a paralelních výpočtů. Přestože je Mach často označován jako jeden z prvních příkladů mikrojádra, ne všechny jeho verze jsou mikrojádra. Mach posloužil jako základ moderních jader operačních systémů, např. Apple XNU – součást systémů macOS, iOS a Darwin[3] (zde se nejedná o mikrojádro, ale hybridní jádro) a GNU Hurd ([gnu: hɜːd]; zde se jedná o mikrojádro).

Projekt na Univerzitě Carnegie Mellon probíhal od roku 1985 do 1994, kdy skončil zdánlivým neúspěchem s jádrem Mach 3.0, které konečně bylo pravým mikrojádrem. Projekt poté převzali a zcela přepracovali na Utažské univerzitě, jako Mach 4; ten byl vyvíjen jako náhrada za jádro v BSD verzích UNIXu. Dnes už je experimentální vývoj jádra Mach zřejmě u konce, ačkoliv Mach a systémy od něj odvozené se používají v mnoha komerčních operačních systémech, zejména v Apple macOS a iOS – oba používají jádro XNU, které je založeno na předchozí verzi jádra Mach. Také systém správy virtuální paměti jádra Mach byl použit pro vývoj BSD a objevuje se ve všech moderních UNIXových systémech odvozených od BSD.

Související články

[editovat | editovat zdroj]
  1. Define Mach at Dictionary.com [online]. Dictionary.com, LLC. [cit. 2018-07-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Oxford Advanced Learner's Dictionary. mach noun - Definition, pictures, pronunciation and usage notes [online]. Oxford University Press [cit. 2018-07-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Mach Overview [online]. Apple Inc., rev. 2013-08-08 [cit. 2018-07-29]. (Kernel Programming Guide). Dostupné online. (anglicky)