Mach (jádro)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mach
Web CMU CS Project Mach Home Page Mach 3
The Mach 4 Project Mach 4
Vyvíjí Univerzita Carnegie Mellon (mj. Richard Rashid)
(verze 3.0)
University of Utah
(verze 4.0)
Rodina OS Unix-like
Druh Svobodný software
Aktuální verze 4.0 / 29. březen 1996
Podporované platformy x86
Typ jádra mikrojádro první generace (verze 3.0 a 4.0)
Programovací jazyk C, Jazyk symbolických adres
Licence Svobodný software, převážně BSD licence

Mach je jádro operačního systému, které bylo vyvinuto na Univerzitě Carnegie Mellon pro podporu výzkumu operačních systémů a paralelních výpočtů. Přestože je Mach často označován jako jeden z prvních příkladů mikrojádra, ne všechny jeho verze jsou mikrojádra. Mach posloužil jako základ moderních jader operačních systémů, např. Apple OS X[1] (zde se nejedná o mikrojádro, ale hybridní jádro) a GNU Hurd (zde se jedná o mikrojádro).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Projekt na Univerzitě Carnegie Mellon probíhal od roku 1985 do 1994, kdy skončil zdánlivým neúspěchem s jádrem Mach 3.0, které konečně bylo pravým mikrojádrem. Projekt poté převzala a zcela přepracovala University of Utah, jako Mach 4. Mach byl vyvíjen jako náhrada za jádro v BSD verzích UNIXu. Dnes už je experimentální vývoj jádra Mach zřejmě u konce, ačkoliv Mach a systémy od něj odvozené se používají v mnoha komerčních operačních systémech, zejména v Apple OS X, který používá jádro XNU, které je založeno na předchozí verzi jádra Mach. Také systém správy virtuální paměti jádra Mach byl použit pro vývoj BSD a objevuje se ve všech moderních UNIXových systémech odvozených od BSD.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://developer.apple.com/library/mac/documentation/Darwin/Conceptual/KernelProgramming/Mach/Mach.html developer.apple.com