Mach (jádro)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mach
Vývojář Univerzita Carnegie Mellon (tvůrce)
University of Utah a další
Aktuální verze 4.0[1]
Operační systém Apple OS X a další
Typ softwaru jádro operačního systému
Web http://www.cs.cmu.edu/afs/cs/project/mach/public/www/mach.html

Mach je jádro operačního systému, které bylo vyvinuto na Univerzitě Carnegie Mellon pro podporu výzkumu operačních systémů a paralelních výpočtů. Přestože je Mach často označován jako jeden z prvních příkladů mikrojádra, ne všechny jeho verze jsou mikrojádra. Mach posloužil jako základ moderních jader operačních systémů, např. Apple OS X[2] (nejedná se o mikrojádro, ale hybridní jádro) nebo GNU Hurd (zde se jedná o mikrojádro).

Projekt na Univerzitě Carnegie Mellon probíhal od roku 1985 do 1994, kdy skončil zdánlivým neúspěchem s jádrem Mach 3.0, které bylo konečně pravým mikrojádrem. Projekt poté převzala University of Utah, jako Mach 4. Mach byl vyvíjen jako náhrada za jádro v BSD verzích UNIXu. Dnes už je experimentální vývoj jádra Mach zřejmě u konce, ačkoliv Mach a systémy od něj odvozené se používají v mnoha komerčních operačních systémech, zejména v Apple OS X, který používá jádro XNU, které je založeno na předchozí verzi jádra Mach. Také systém správy virtuální paměti jádra Mach byl použit pro vývoj BSD a objevuje se ve všech moderních UNIXových systémech odvozených od BSD.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.gnu.org/software/hurd/microkernel/mach/history.html GNU Mach and OSKit-Mach
  2. https://developer.apple.com/library/mac/documentation/Darwin/Conceptual/KernelProgramming/Mach/Mach.html developer.apple.com