Lubenicko-margecanská linie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schematická tektonická mapa Slovenska

Lubenicko-margecanská linie (slovensky Lubenícko-margecianska línia nebo lubenícko-margecianska jazva) je významná zlomová oblast vyššího řádu v Západních Karpatech. Má charakter přesmyku.[1] Podél ní je nasunuto gemerikum na veporikum. K násunu došlo během tuharské fáze v průběhu střední křídy.[2].

Linie se táhne jižním úpatím Slovenského rudohoří ze severního okolí Lučence k Jelšavě, kde se stáčí na sever k Dobšiné. Ve východní časti Slovenského rudohoří je výrazná mezi Margecany a Košicemi. V oblasti mezi Krompachy a Hranovnicí ji překrývá centrálněkarpatský paleogén a uklání se na jih.[3]. Na jižním úpatí Slovenského rudohoří mají podél zlomové linie horniny ochtinských vrstev (nejsevernější část gemerika) strmý sklon, kole 40-60°, což souvisí s pozdějším vyklenutím pohoří. Na severní straně rozhraní ji na veporické straně ohraničují horniny permského rimavického souvrství.[1] Na jiných místech má střední až mírný sklon.[3] Podle geofyzikálních měření je lubenická část vázána na zónu gravitačních anomálií v úseku Štítnik-Poltár. Východní hranice veporika na styku s gemerikem, podél tzv. „spišské rampy“, má plochý průmět a zde linie navazuje na svou margecanskou část.[1]

Podle starších předpokladů byla tato oblast pozůstatkem původního sedimentačního prostoru hronika, strážovského a silického příkrovu[4], které měly být z této oblasti vytlačeny v podobě vějíře. Dnes se uvažuje o tom, že může být suturou po uzavření Meliatského oceánu. Podle jiných koncepcí může být touto suturou i rožňavsko-šugovská linie, nebo zlomové linie jižně od maďarského pohoří Bükk.

Pojmenování linie je odvozeno od jmen dvou částí: Lubenické linie tvořící její západní část a Margecanské linie v její východní části. Ty jsou pojmenovány podle obcí Lubeník a Margecany na Středním a Východním Slovensku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lubenícko-margecianska línia na slovenské Wikipedii.

  1. a b c Maheľ, M., 1986: Geologická stavba československých Karpát / Paleoalpínske jednotky 1. Veda, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, 503 s.
  2. Plašienka, D., 2002: Origin and growth of the Western Carpathian orogenetic wedge during the mesozoic. in Geologica Carpathica Special Issues 53 Proceedings of XVII. Congress of Carpathian-Balkan Geological Association Bratislava, September 1st - 4th 2002
  3. a b Veľký, J. a kolektív, 1979: Encyklopédia Slovenska III. zväzok K - M. Veda, Bratislava, s. 398
  4. Mišík, M., Chlupáč, I., Cicha, I., 1984: Historická a stratigrafická geológia. SPN, Bratislava, 541 s.