Loutna česká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Loutna česká, titulní strana prvního vydání (1653)

Loutna česká je cyklus třinácti písní s instrumentálním doprovodem. Toto dílo vydal Adam Michna z Otradovic v Praze roku 1653 pod názvem Loutna česká v svátek, v pátek, v kostele, při stole jak se líbí v každou chvíli, radostně, žalostně, spasitelně znící, složená a vydaná od Adama Michny z Otradovic Jindřicho Hradeckého L.P.1653.[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

V tomto legendárním díle českého hudebního baroka Michna uvažuje literárními prostředky mystického erotismu nad církví jako Kristovou nevěstou.[2] Součástí cyklu je i známá svatební píseň Nebeští kavalérové[p 1]. Původní Michnovo vydání bylo nějakou dobu považováno za ztracené, a první novodobé práce o tomto díle vycházely z nejstaršího dochovaného opisu z roku 1666. Loutna česká je druhá z tří vydaných sbírek Adam Michny z Otradovic. Tato sbírka se od ostatních dvou velice liší. Zatímco Česká mariánská muzika i Svatoroční muzika mají formu tradičních kancionálů, tedy sbírek zbožných písní určených ke společnému zpěvu věřících při bohoslužbách v jednotlivých obdobích církevního roku a u příležitosti významných životních událostí (křest, sňatek, příprava na dobrou křesťanskou smrt), Loutna česká je vnitřně soudržná kontemplativně-lyrická kompozice, jejíž jednotlivé básně prostřednictvím biblických námětů a typických motivů barokní katolické zbožnosti zkoumají různé aspekty mystického sjednocení světa s Bohem, a to v rovině individuální (lidská duše připravená odpovědět Boží nabídce spasení) i globální (všeobecná křesťanská církev jakožto vyvolená Kristova nevěsta přistupuje ke sňatku, jenž jediný může zachránit svět před věčnou zkázou). Odlišný je i rozsah skladeb, Loutna česká sestává jen ze třinácti tematicky propojených písní, v České mariánské muzice a Svatoroční muzice se počet skladeb pohybuje v řádu desítek.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

 1. Předmluva
 2. Povolání Duchovné Nevěsty. Dialogus.
 3. Matky Boží slavná Nadaní.
 4. Svadební Prstýnek.
 5. Panenská Láska.
 6. Žehnání s Světem.
 7. Duchovní Svádební Lázeň. Díl První/Díl Druhý.
 8. Duší Věno. (+Díl Druhý)
 9. Anjelské Přátelství.
 10. Svádební Věneček.
 11. Den Svádební.
 12. Domácí Vojna mezi Duši a Tělem.
 13. Smutek bláznivých Panen.

Novodobá provedení Loutny české[editovat | editovat zdroj]

Vydání loutny české[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Známá například z televizního seriálu F. L. Věk.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Loutna česká [online]. alarmo.nostalghia.cz [cit. 2022-03-13]. Dostupné online. (česky) 
 2. Loutna česká Adam Michna z Otradovic Jindřichohradecký [online]. fragium16.cz [cit. 2022-03-13]. Dostupné online. (česky) 
 3. MICHNA Z OTRADOVIC, Adam Václav. Loutna česká. Příprava vydání Petr Daněk, Adam Viktora, Tereza Daňková. Praha: Bärenreiter, 2018. 48 + 23 (patritura) + 26 (particello) s. ISBN 979-0-2601-0800-4. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]