Loreley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohled na skálu přes řeku
Letecký pohled na skálu
Loreley, Johann Köler, 1897

Loreley (psáno i Lorelei, Lore-Ley, Lurley, Lurelei, Lurlei) je skála na východním břehu Rýna v pohoří Taunus u Sankt Goarshausenu v německé spolkové zemi Porýní-Falc. Je to nejužší místo Rýna mezi hranicí Švýcarska a ústím; proud je zde prudký a spolu se skalisky pod hladinou komplikuje vodní dopravu — v historii zde došlo k mnoha nehodám lodí.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Původ jména není zcela jasný, považuje se za možné, že vzniklo složením ze staroněmeckého „lureln“ (šumět, mručet) a keltského „ley“ (skála). Šumění zde způsoboval jednak prudký vodní proud, jednak možná vodopádek, který zde býval; toto šumění bylo dále zesilováno odrazem o skálu. V současné době je šumění řeky v lokalitě přehlušeno ruchem blízkého osídlení.

Stejným jménem jako skála se označuje i vodní víla, která by měla svým zpěvem lákat plavce k záhubě podobně jako Sirény z řecké mytologie.

Odraz v německé literatuře[editovat | editovat zdroj]

Mýtus byl poprvé literárně zpracován Clemensem Brentanem v románu Godwi v roce 1801. Asi nejznámější zpracování pochází od Heinricha Heineho, který napsal na toto téma báseň Die Lore-Ley v roce 1824.

Odraz ve filmu a populární hudbě[editovat | editovat zdroj]

Tématem se ale inspirovala i mnohá jiná díla a stejné či podobné jméno mají mimo jiné:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]