Lombardní úvěr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Lombardní úvěr je krátkodobý úvěr zajištěný zástavou movitých věcí (zejména cenných papírů, šperků, drahých kovů, nebo určitých komodit).

V užším smyslu je tak označován lombardní úvěr poskytovaný centrální bankou komerčním bankám oproti zástavě cenných papírů (za lombardní sazbu).

Lombardní úvěr je pojmenovaný po Lombardii, odkud pochází Langobardi (Langobardi je český výraz, v angličtině Lombards), jež byli ve středověku známí jako bankéři. Londýnská Lombard Street je pojmenovaná po langobardských bankéřích.

V současné době se velmi široce používá lombardní úvěry zajištěné cennými papíry. "Čistý" lombardní úvěr je krátkodobý úvěr se splatností do jednoho roku (zejména je poskytován na dobu tří měsíců). Klienty si půjčuji oproti zástavě cenných papírů, obvykle když mají dočasnou potřebu úvěrových prostředků a nemají zájem o prodej svých cenných papírů ze svého portfolia na burze.

Poskytnutí lombardního úvěru[editovat | editovat zdroj]

Poskytnutí lombardní úvěru vyžaduje kromě podepsání mezi bankou a klientem (dlužníkem) smlouvy o úvěru (která určuje výši úvěru, úrokovou sazbu, splátky: jednou částkou nebo anuitně) a i smlouvy o převodu cenného papíru na nemovitost k zajištění pohledávek věřitele. Pokud banka poskytne úvěr na jakekoliv zajištění, obvykle obdrží zástavu od zákazníka, ve které klient poskytne banku zástavní právo na veškerý převedený a v budoucnu převedený majetek, právo požadovat dodatečné zajištění z něj, právo prodat zástavený majetek v případě nesplnění klienta své povinnosti, aniž by se učastnil soudu nebo rozhodého řízení, a aby použil výnosy na splacení dluhu klienta vůči bance. Tato smlouva stanoví, že banka může v případě, že klient nesplní svůj závazek, prodávat zastavený majetek za podmínek stanovených bankou, a vystoupit v rolí kupujícího při prodeji.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]