Li C’-čcheng

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Li C'-čcheng
Narození 22. září 1606
Mizhi County
Úmrtí 1645 (ve věku 38–39 let)
Šen-si
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Li C'-čcheng (22. září 16061644), (čínsky: 李自成, pinyin: Lǐ Zìchéng), rodným jménem Li Chung-ťi (鴻基), byl čínský bojovník, žijící na sklonku období vlády dynastie Ming, který se prohlásil za Potulného krále (闖王, Chuǎng Wáng).

Li vyrostl jako pastevec a ve věku 20 let se naučil jezdit na koni a střílet z luku. Podle pověstí byl v roce 1630 pranýřován pro své dluhy vůči vedení města. Skupina vzbouřenců jej z pout vysvobodila a prohlásila za svého vůdce. Během tří let pak Li získal na 20 000 stoupenců, se kterými napadal a zabíjel vysoké úředníky v provinciích Che-nan, Šan-si a Šen-si.

Když v dubnu 1644, Liovi rebelové vydrancovali Peking a poslední císař dynastie Ming spáchal sebevraždu, prohlásil se Li císařem dynastie Šun. Li zemřel krátce poté, co byla jeho armáda poražena mandžuskými nájezdníky a vojáky generála Wu San-kueje. Buď spáchal sebevraždu, nebo byl zabit pro-mingskými milicemi během útěku. Některé pověsti říkají, že při porážce nezemřel, ale odešel do kláštera a stal se mnichem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]